Gelin emlak verginizi hesaplayalım!

Emlak vergisinin 2. taksidinin ödendiği şu dönemlerde aklınıza takılan bir soruyu yanıtlamak istedik. Emlak vergisi hesaplamasını basitçe nasıl yapacağınızı öğrenmek için tıklayın.

Gelin emlak verginizi hesaplayalım!

2015 yılında emlak vergisi 2. Taksit ödemeleri Kasım itibariyle başladı. Her yıl iki eşit taksitte ödenen bu vergi, konut, bina ve arsa sahiplerinin ödemekle yükümlü olduğu bir vergi türü. 2015 yılında Kasım ayında başlayan verginin 2. Taksit ödemeleri, Aralık’ın başına kadar devam edecek. Tabii birçok insan gibi siz de emlak vergisi hesaplama işi içinden çıkamayabilirsiniz. Gelin bu işlemi birlikte yapalım.

Emlak vergisi hesaplama 2015

Emlak vergisi bedeli, taşınmazın kayıtlı değeri üzerinden, belirlenen oranlar ile hesaplanmakta. Bu oranlar ise taşınmazın türüne göre değişiyor. Önemli bir detay daha, bu oranlar büyükşehir belediyeleri içerisinde bulunan taşınmazlar için yüzde 100 zamlı olarak uygulanıyor. Öncelikle bu oranlara bakalım;

*Büyükşehir belediye sınırları içerisinde binde 2,

*Büyükşehir olmayan bölgelerde binde 1.

Ayrıca dükkan emlak vergisi oranı;

*Büyükşehir belediye sınırları içerisinde binde 4,

*Büyükşehir dışındaki yerlerde ise binde 2 olarak belirlenmiş durumda.

Gelin emlak verginizi hesaplayalım!

 

Bir örnek…

Vergi bedelinin taşınmaz türlerine göre değiştiğini yukarıda belirttik. Örneğin taşınmaz türü mesken olan yapının vergisini ödeyeceğinizi düşünelim. Eğer bu mesken büyükşehir belediye sınırları dahilinde ise binde 2 oranını baz alacaksınız. Yani 200 bin lira değerindeki mesken için ödenecek emlak vergisi bedeli 400 lira civarında olacaktır. Tabii bu bedeli iki eşit taksite bölerek ödeyeceksiniz.