Gelir dağılımı adaletsizliğinde ilk üçteyiz

TÜSİAD'ın 'Bireysel Gelir Dağılım Eşitsizlikleri' raporu, Türkiye'nin gelir eşitsizliğinde OECD ülkeleri arasında üçüncü olduğunu gösterdi

Gelir dağılımı adaletsizliğinde ilk üçteyiz

28 Haziran 2014/Emlakwebtv
Türkiye'de Bireysel Gelir Dağılımı Eşitsizlikleri Fontsiyonel Gelir Kaynakları ve Bölgesel Eşitsizlikler' konulu bir rapor hazırlayan TÜSİAD, Türkiye'nin gelir dağılımı eşitsizliğinde dünya üçüncüsü olduğunu ortaya koydu. TÜSİAD Başkanı Haluk Dinçer, küresel düzelmelerin Türkiye'ye yansımadığını söyledi.

Şili ve Meksika'nın arkasından üçüncüyüz
2000'li yıllarda yaşanan düzelmelere rağmen, Türkiye'nin gelir dağılımı adaletsizliğinde ilk üçte yer almaya devam ettiğini belirten Dinçer, 'OECD'nin araştırmasına göre Türkiye halen Şili ve Meksika'dan sonra en yüksek gelir eşitsizliğine sahip üçüncü ülke konumundadır.' ifadelerini kullandı. Dinçer, gelir eşitsizliğinin yalnızca ekonomik büyüme ile giderilemeyeceği üzerinde duran Dinçer, gelir yaratma süreçlerinin iyileştirilmesinin önemine dikkat çekti. "Ülkenin üretim kapasitesini artırması ve ekonomiye potansiyel bir büyüme kabiliyeti kazandırılması gereklidir ama yeterli değildir" uyarısında bulunan Dinçer gelir dağılımı eşitsizlikleri ile sadece makroekonomik politika uygulamalarıyla mücadele edilemeyeceğinin altını çizdi.