Gelişimde örnek belediye: Ümraniye

Modern bir şehirleşme örneği gösteren Ümraniye’nin 295 bin olan toplam yapı stokunun, 165 bin tanesi son 12 yılda yapıldı.

Ant Yapı’nın bugün açılışını yaptığı Antasya Residence ve Fraser Place biriminin açılış törenine katılan Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, yaptığı açılış konuşmasının ardından Ümraniye’nin gelişimi hakkında açıklamalar yaptı. 12 yıldır Ümraniye Belediye Başkanlığı görevinde olan Can, Şu anda Ümraniye’nin gösterdiği gelişimi gösteren bir başka yerin olmadığını, mevcut Ümraniye’nin yüzde 57’sinin son 12 yılda inşa edildiğini söyledi.  Can, “Ümraniye’nin şu anda 295 bin yapı stoğu bulunuyor. 295 bin bağımsız bölümü var.  Bu 295 bin biriminin 165 bin tanesi son 12 yılda bizim belediye yönetiminde olduğumuz sürede gerçekleşti. Şu andaki mevcut Ümraniye’nin yüzde 57’sini son 12 yılda gerçekleştirdik” dedi. Ümraniye kentsel dönüşümünü yaparken de TOKİ, Kiptaş ya da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gibi devlet kurumlarından destek almadıklarının altını çizdi. Can, “Tamamen özel sektörü ve vatandaşı özendirerek, onlara imar planlarında cazip alternatifler sunarak bunun yapılmasını sağladık”dedi.

Kaçak yapılaşmaya geçit yok
12 yılda bir tane kaçak yapıya müsade etmediklerini belirten Can, bunu denetlemek ve tespit edebilmek için 2004 yılında Ümraniye’nin havadan fotoğraflarının çekildiğini söyledi. Ümraniye’de bulunan bin hektarlık alanın da yakında imar düzenlemelerinin yapılıp yenileceğini belirtti. Can, “Kaçak yapının önünde dirayetlice durduğumuzu herkese gösterdik. Belediye olarak ortaya böyle bir irade koyduk. Sonuç olarak da karşımızda yüzde 57’si yenilenmiş bir Ümraniye çıktı” dedi.  Kentsel dönüşüm alanında örnek gösterilen Ümraniye Belediyesi’nin,  bir önceki dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce tarafından bir televizyon programında ‘Devlet kurumlarından destek almadan, kendi yağında kavrulan, kendi imkanlarıyla vatandaşın önünü açan örnek belediye” olarak anlatıldığını hatırlatan Can, “Yeni yapılan 165 bin bağımsız birimin de 65 bin tanesi eski yapıların yıkılıp yeniden yapılmasıyla inşa edildi. 100 bin tanesi de sıfırdan inşa edilen yapılardır” diye sözlerine ekledi.