'Geri ülkelere kaynak sağlansın'

Birleşmiş Milletler 69. Genel Kurulu kapsamında yapılan Çevre Zirvesi'nde konuşan Güllüce, çevre sorunlarında gelişmemiş ülkelere kaynak desteği sağlanması önerisinde bulundu

'Geri ülkelere kaynak sağlansın'

Japonya, İsviçre, ABD ve Uruguay’ın ev sahipliğinde düzenlenen "Yüksek Düzeyli Etkinlik" toplantısına katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce; Türkiye’nin yerel yönetimlerinin bütçe oranında çevre yatırımı yapabildiğini söyledi, sorunun bilgi ve yetişmiş insan olmadığının altını çizdi.

Gelişmemiş ülkelere Türkiye modeli
Bakan Güllüce temaslarında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın uygulama değil planlama yaptığını muhataplarına anlattı; yerel yönetimlerin uygulama yaptığınıvurguladı. Bakan Güllüce; gelişmemiş ülkelerin de Türkiye modelini benimseyeceğini açıkladı.

Çevre sorunları ile mücadelede gelişmiş ülkelerin gelişmemiş ülkelere kaynak desteği vermeleri gerektiğini söyleyen Bakan Güllüce iklim değişikliğinin sonuçlarından kaçınabilmek için küresel işbirliği içerisinde hareket etmenin bir zaruret olduğunu hatırlattı.

Çevre sözleşmesinin önemi
'Kyoto Protokolü’nün yerini alacak yeni anlaşma; şeffaf, kapsayıcı, adil ve eşitlikçi olmalıdır.' diyen Bakan Güllüce muhataplarına '2014 yılı, Aralık ayında, Peru’da gerçekleştirilecek olan BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 20. Taraflar Konferansı başarıyla sonuçlandırmalı ve buradan yeni rejimin temel unsurlarıüzerinde uzlaşmış bir şekilde ayrılmalıyız.' mesajı verdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce: 'Takip eden dönemde de ulusal hazırlıklarımızıtamamlayarak, mevcut hedefimiz doğrultusunda, 2015 yılı sonunda, Paris’teki 21. Taraflar Konferansı’nda da 2020 sonrası iklim değişikliğine ilişkin bağlayıcınitelikli bir anlaşmayı sonuçlandırmalıyız.' dedi

Bakan Güllüce yaptığıgörüşmelerde çevre sorunları ile mücadelede günümüzdeki ve yakın gelecekteki ekonomik gerçeklerin mutlaka göz önüne alınması gerektiğini vurguladı. Salım azaltımına ve iklim değişikliğine uyuma eşit ağırlık verilmesini istedi.