Graniser'den yüzde 300'lük rekor büyüme

25. Uluslararası UNICERA Fuarın'da Graniser Genel Müdürü Yardımcısı Kenan Çebi emlakwebtv'ye konuştu. Çebi, seramikte teknoloji ve tasarımın ön plana çıktığını söyledi

6 Mart 2013 / emlakwebtv / Bülent Yoldaş
25. Uluslararası UNICERA Fuarın'da Graniser Genel Müdürü Yardımcısı Kenan Çebi emlakwebtv'ye konuştu. Çebi, seramikte teknoloji ve tasarımın ön plana çıktığını söyledi. Garaniser'in 1999 yılında üretime başladığını ve sektörde 5 yılda 12 kat büyüme kaydettiklerini belirterek, "Graniser'in büyümesinin sektörde örneği yok. Genelde iç piyasa, Ege bölgesine hitap ediyorduk. Daha sonra ihracatı yüzde 300 artırdık, bugün Türkiye’nin 2. Büyük ihracatçısı, Ege Bölgesinin de 1.Büyük ihracatçısıyız sektörde. Çanakkale Seramik’ten sonra ikinciyiz ama kapasite kullanımına vurduğunuz da birinci firmayız. İç piyasada da Türkiye’nin bütün bölgelerine dağıldık. Yurt genelinde 85 tane Şhowroom’umuz var konsept mağaza, bayilerle birlikte çalışıyoruz. Türkiye’nin ilk 4 üreticisi arasındayız kapasite olarak, her geçen gün biraz daha büyümeye biraz daha teknoloji yenileme yatırımlarına ağırlık veriyoruz" diye konuştu.

UNICERA'da teknoloji ön plana çıktı
UNICERA Fuarı'nı da değerlendiren Kenan Çebi, "UNICERA, uluslararası bir fuar. uluslararası arenada boy göstermek için iyi bir fırsat aynı zamanda.Bu fuar bizim için çok önemli, Türkiye’deki en önemli fuar. Buraya hepimiz çok ciddi hazırlanırız, son yıllarda da uluslar arası bir nitelik kazandı. Çok yurt dışı müşterimiz buraya gelip burada bağlantı yapıyor. Yani daha evvel yurt dışı fuarlara katılıp, orada müşteri sağlamaya çalışırdık ama şimdi UNICERA çok fazla destek oluyor bize. Artık seramik modaya dönüştü, yeni trendleri hazırlayıp sergiliyoruz. Bu yıl fuarda dijital teknoloji öne çıkyı. Bu teknolojiyle doğadaki objeleri birebir seramiğe aktarabiliyorsunuz: doğal taş, ahşap, kumaş, ne isterseniz... Bir fotoğrafı bile bütün netliğiyle karoya aktarabiliyorsunuz. Bir de bunun yanında renklerde daha minimalist daha soft sade renklere doğru kaymaya başladı olay" dedi.

Seramiğin olmazsa olmazı tasarım
Kenan Çebi Teknolojinin yanı sıra seramikte tasarımında öne çıktığına dikkat çekerek, "Firmamızda 8 tane tasarımcımız var buna rağmen özel projeleri İtalya ile çalışıyoruz. Onlar seramikte öncüler modada da öncüler. Daha farklı bakış açıları var. Özel tasarımları onlarla birlikte getiriyoruz ama bizim tasarımcılardan da yararlanıyoruz" diye konuştu.

Firma Bilgisi: Graniser