Günlük kiralık dairelerde neler oluyor?

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, günlük kiralık dairelerle alakalı yaşanan sorunlar hakkında birtakım açıklamalarda bulundu

Günlük kiralık dairelerde neler oluyor?

Günlük kiralık dairelerin oluşma sebebi aslında iş için şehir dışına gelenlerin ve turistlerin konaklaması içinken, zamanla amacından çıktı. Bununla alakalı olarak birtakım düzenlemeler gerçekleşti. Otellere oranla daha ucuz ve daha konforlu yaşam alanı sağlayan günlük kiralık daireler daha çok havalimanı ve fuar alanlarına yakın noktalarda yer aldı. Bunların dışında şehrin merkezi noktalarında, ulaşım konusunda sıkıntı yaratmayacak bölgeler de bulundu.

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, günlük kiralık dairelerle alakalı yaşanan sorunlar hakkında şu açıklamalarda bulundu:

Bu evler genellikle emlakçılar üzerinden kiralanmıyor. Ya internetten kiralanıyor ya da ofis açıp onun üzerinden kiralama yapılıyor. Bu işi yapanlar ofisi sigortacı ya da muhasebe diye açıyor ama ağırlıklı olarak tek günlük ev kiralaması yapıyorlar. Tek günlük evlerin sadece yüzde 1’i emlakçılar üzerinden kiralanıyor.

Mesela bir siteden 10 daire alıyor sonra onları kiraya vermek için ofis açıyorlar. Burada müthiş bir kayıt dışılık var. Bu işi profesyonel olarak yapıyorlar. Bu işle uğraşan birinin bir daireden aylık kazancı en az 5 bin lira. Ev sahibine de 1000 lira veriyor.

Günlük kiralık daire fiyatları
Günlük kiralık daire fiyatları ortalama 50 lira ile 200 dolar arasında değişiyor. Bu fiyat, günlük kiralık dairelerin bulunduğu lokasyona ve özelliklerine göre değişebiliyor.

Günlük kiralık daire özellikleri
Günlük kiralık daireler genellikle 1+1 ve 1+0 daire tiplerinden oluşuyor. İşadamları, öğrenciler ve turistlerin yoğunlukla talep ettiği günlük kiralık dairelerin birçok avantajı ve dezavantajı bulunuyor.