GYODER'den Dünya Konut Günü'nde dönüşüm mesajı

Birleşmiş Milletler Konut Günü'nde vesilesiyle kentsel dönüşümün önemine dikkat çeken GYODER Başkanı Yetgin, kentsel planlama ve yapısal dönüşümlerin önemine dikkat çekti

GYODER'den Dünya Konut Günü'nde dönüşüm mesajı

Birleşmiş Milletler Dünya Konut Günü vesilesiyle bir mesaj yayınlayan GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin, kentsel dönüşüm, yapısal hamleler ve şehir plancılığın önemine dikkat çekti. Yetgin, açıklamasında geleceğin ihtiyaçlarına uygun sağlıklı konuta ulaşma hedefinin önemine dikkat çekerek GYODER'in üstlendiği sorumluluğa da vurgu yaptı.

Kentsel dönüşümde ihmal edilen gerçek: Şehir Plancılığı

Birleşmiş Milletler bünyesinde tüm dünyadaki barınma ihtiyacına ve bu ihtiyacın giderilmesinde yaşanan sorunlara dikkat çekmek amacıyla ilan edilen World Habitat Day/Dünya Konut Günü dolasıyla bir açıklama yapan GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin, dönüşüm sürecinde ihmal edilen "kent plancılığı" unsuruna dikkat çekti. Yetgin, gecekondulaşmanın henüz bitmediğini, buna karşın eskiye kıyasla önemli mesafelerin kat edildiğini belirterek "sürecin tüm sıkıntılara rağmen" fırsata dönüştürülmesi gerektiğini söyledi. Yetgin dönüşümde kent plancılığının hep ihmal edildiğini de belirterek: "Bir kere şehrimizi planlarken şehir plancılığını hep ihmal ediyoruz. Sonra da diyoruz ki, 'Londra'nın parkları bahçeleri 1946 yılında planlanmış ve sağlıklı bir şekilde de korunarak geliştirilmiş.' Sektörün çatı örgütü GYODER'in Başkanı olarak, kentsel dönüşüm ve şehirlerimizi Ülkemize yakışır bir şekilde planlamak için fırsata çevireceğimiz konusunda son derece iyimserim." ifadelerini kullandı. 

Depremin maliyeti 100 milyar dolar

Türkiye topraklarının yüzde 66 'sının deprem tehdidi altında bulunduğunu ve İstanbul'da yaşanacak olasi bir depremin 100 milyar dolara yakın bir maliyet çıkaracağı bilgisini veren Yetgin, Çeğre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin de bu sebeple Kentsel Dönüşüm asası'nda revizyon planladığını söyledi. Yetgin, oluşturulan yeni hedefte 15 yıl içinde 7.5 milyon riskli yapının yenilenmesi bulunduğunu belirterek: "Bunun 200-300 bini İstanbul geri kalanı Anadolu'da olacak. İki yeni ilçe kurulması ve bazı ilçelerin taşınması gündemde… Böylece bina stokunun yüzde 40'ı yenilenecek. Kişi kendisi binasını güçlendirmek veya değiştirmek istiyorsa, belediyeye harç-ruhsat filan hiçbir şey vermeyecek. Belediye bu işe girdiğinde ise, can suyu olan para sıfır faizle verilecek." dedi. 

Yapısal düzenlemelerin önemi

GYODER Başkanı Yetgin, kentsel dönüşümün Türkiye için fırsat niteliği taşıdığını ve bu fırsatın en ideal şekilde değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yaptığı açıklamasında, yapısal düzenlemelerin gerçekleşmek zorunda olduğuna değindi. Başta imar mevzuatının yeni baştan ele alınması, yapılaşma tercihleri tarihi ve çevresel dokunun gözetilerek değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Yetgin: " Kentsel dönüşüm bina bazlı ele alınmamalı; dönüşüm bütünsel bazda, kentsel altyapı, yeşil alan ihtiyacı ile başta mülkiyet hakkı olmak üzere bölge sakinlerinin tüm hakları gözetilerek planlanmalı, kentsel dönüşüm alanlarındaki mevcut sosyal ve kültürel mozaiğin de korunmasına özen gösterilmeli, planlama aşamasında inşaat atıklarının çevresel etkileri ve geri kazanımları da dikkate alınmalıdır..." dedi. 

Geleceğin ihtiyaçlarına uygun sağlıklı konut zorunluluğu

Açıklamasında yarının ihtiyaçlarını göz önünde bulunduran, çevre, sağlık, eğitim, ulaşım spor ve idari altyapıları ile yaşanabilir kentlerin tüm dünya gündemindeki yerini koruduğuna da dikkat çeken GYODER Başkanı: "Birleşmiş Milletler’in 1985 yılında Dünya Konut Günü’nü ilan ederken ortaya koyduğu kaygı da bu sorunun acil çözümü için konuyu gündemin üst sıralarına taşımaktı. Gelişmiş ülkeler konut ve şehirleşme sorununu büyük ölçüde çözmüş durumda. Türkiye ise,  kontrolsüz şehirleşmenin getirdiği sorunları çözmek üzere son yıllarda kararlı politikalarla harekete geçti." dedi.