Harem Otogarı Pendik'e taşınıyor

Şehirlerarası otobüslere 3. Köprü'yü kullanma zorunluluğu getirildiği için Harem Otogarı'nın Ataşehir'e taşınmasından vazgeçildi. Yeni otogar Pendik Kurtköy'e yapılacak

Harem Otogarı Pendik'e taşınıyor


Harem Otogarı'nın Pendik Kurtköy'deki İBB mülkiyetinde olan 64 bin metrekarelik alana taşınması planlanıyor. 64 bin metrekarelik meslek ve teknik tesisler fonksiyonuna sahip arazinin imar durumu İBB Mart ayı meclis oturumunda ''terminal-otogar alanı'' olarak oy çokluğu ile değiştirildi. 

Plan değişikliğine gidildi 

Plan değişikliğinin gerekçesi ilgili raporda ''İstanbul Otogar Alanları Planlaması'' kapsamında Harem otogarına alternatif alanlar yapıldığı, otogarın işlevini tamamlaması ve çevre yoluna uzaklığından dolayı birçok otobüs firmasının Anadolu Yakası yolcularını Dudullu, Şerifali, Samandıra gibi bölgelerde oluşturduğu peron alanlarını kullandığı belirtildi. 

Kuzey Marmara Otoyolu'nu kullanma zorunluluğu 

3. Köprü açılmadan önce yeni Anadolu Yakası otogarı için Ataşehir İMES kavşağında proje hazırlandığı ancak UKOME kararı ile şehirlerarası otobüslerin 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu güzergahını kullanma zorunluluğu getirildiğinden dolayı Ataşehir projesinin uygulanamadığı kaydedildi. Harem otogarının işlevini üstlenecek otogar için Pendik Kurtköy Mahallesi'ndeki arazinin otogar alanı olarak planlandığı belirtildi. 

Yeni otogar mahalle ortasında 

Pendik'ten İBB Meclis Üyesi Tarık Balyalı, otogar için seçilen alanın yanlış olduğunu, çünkü arazinin mahalle içinde kaldığını ve yanında okul olduğunu söyledi. Teknik Lise alanının otogara dönüştürülmesinin okul sıkıntısı çeken mahalleliye de haksızlık olduğunu söyleyen Balyalı,  “Mahalle içinde trafik ve bir sürü sıkıntıya yol açacak. Otogarın bütüncül bir plan çerçevesinde değerlendirilmesi gerek” dedi.