Has Mimarlık imzalı hastane uluslararası arenada

Türkiye’nin önde gelen mimarlık firmalarından HAS Mimarlık’ın tasarladığı ‘Anadolu Sağlık Merkezi’ projesi, “en iyi uygulama”lardan biri olarak Paris’te uluslararası platformda tanıtıldı

Has Mimarlık imzalı hastane uluslararası arenada

8 Ağustos 2014 / Posta Gazetesi

Tarkett tarafından düzenlenen “Healtcare International Event” kapsamında, 16-17-18 Haziran 2014 günleri Paris'te düzenlenen Uluslararası Sağlık Etkinliği, çok sayıda sağlık mimarı ve işvereni bir araya getirdi. Etkinlikte, “en iyi uygulamalar” kapsamında sunulan üç hastane projesinden biri, Anadolu Sağlık Merkezi (ASM) hastanesi idi. Projenin sunumu, HAS Mimarlık kurucu ortağı Ayşe Hasol Erktin tarafından yapıldı. Etkinlik kapsamında diğer projeler ise Dubai’deki Al Jalila Chidren’s Speciality Hospital,  ile Monaco’daki Princesse Grace Hastanesi oldu.

Healthcare International etkinliğinde, ‘Anadolu Sağlık Merkezi’ projesinin dünyada “en iyi örnekler” arasında sunulan üç projeden biri olarak seçilmesinin, yalnız Türkiye’de değil, uluslararası arenada da önemli olduğunu söyleyen HAS Mimarlık kurucu ortağı Ayşe Hasol Erktin, “Anadolu Sağlık Merkezi,  Türkiye’de uluslararası sağlık standartlarına uygun olarak tasarlanan ilk hastanedir. Koruyucu hekimlikten başlayarak entegre sağlık hizmetleri tüm açılımlarıyla ele alınmıştır. ASM tüm bu kavramlarla ilgili farkındalık yaratmak, teşvik etmek gibi bir öncü rol üstlenmiştir. Bu öncü rol, Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada da sağlık yatırımcılarına örnek olacak niteliktedir. Böylesine değerli bir platformda projemizi tanıtmış olmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

Son yıllarda ağırlıklı olarak çalıştıkları alternatif gayrimenkul yatırımları hakkında da bilgi veren Ayşe Hasol Erktin, “yeşil bina” ilkeleriyle planladıkları ING Bank Kahramanmaraş Operasyon Merkezi projesinin, “Operasyon” ve “Çağrı Merkezi” olmak üzere iki bölüm halinde inşa edildiğini ve bu projenin yaklaşık 500 kişiye iş olanağı sağlayacağını söyledi. Ayrıca, Boğaziçi Üniversitesi AR-GE merkezi, Bio İstanbul İnovasyon Kampüsü gibi teknolojinin öne çıktığı binaların tasarımlarına devam ettiklerini iletti.  HAS Mimarlık’ın önemli projelerinden en yenisi olan Irak-Basra’daki Shatt Al- Arab Hastanesi’nin Irak’ın en modern sağlık tesisi olacağını belirtti.