Hava kirliliği ölçümlerini doğru yapmıyoruz

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu, Türkiye'de kirlilik ölçüm değerlerinde baz alınan verilerin eksik olduğunu açıkladı

Hava kirliliği ölçümlerini doğru yapmıyoruz

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu, Türkiye'de kirlilik ölçüm değerlerinde baz alınan verilerin eksik olduğunu açıkladı.

Türkiye'de hava kirliliği vahim boyutlarda
Bozoğlu, yapılan araştırmalarda elde edilen sonuçların vahim olduğunu belirterek:  'Hava kirliliği ülkemizin en önemli çevre ve halk sağlığı sorunudur. 21. Yüzyılın ilk çeyreği biterken 90'ların başındaki hava kirliliği problemi kentlerimizde tekrar hortlamıştır. Doğalgazın yaygınlaşmasına rağmen bu sorunun tekrar ortaya çıkması ve daha da kritik hale dönüşmesinin ekonomik ve toplumsal sebepleri olduğu bir gerçektir' dedi.

Yanlış ölçüm değerleri
Türkiye'de kirlilik ölçüm değerlendirmesinde baz alınan verilerin eksi olduğunu ve ülkemizdeki sınır değerlerinin AB ve Dünya Sağlı Örgütü tarafından belirlenen sınır değerlerle uyumlu olmadığını açıklayan Bozoğlu: ' Bunun yanında, PM 2,5 gibi akciğer hastalıklarına neden olan kirleticiye dair de herhangi bir kısıtlama mevzuatımızda yer almamaktadır. Avrupalıların ciğeri ciğer de Türkiye'deki yurttaşların ciğeri ciğer değil mi? AB'de ve Dünya Sağlık Örgütü raporlarında; PM 10 denilen kirleticinin günlük ortalamasının 1 yıl içerisinde sadece 35 kez aşılabilmesine izin verilmektedir. 35 günden fazla aşılması halinde (50 µg/m3 ) acil önlemler alınması gerekmektedir. Bizim ülkemizde ise bu sınır değer çok daha fazla aşılmaktadır. Buna rağmen herhangi bir önlem alınmamaktadır' dedi.