Havalimanı yatırımlarına tarihi destek

Hükümet tarafından hazırlanan reform programı doğrultusunda Havalimanı yatırımlarının, turizm yatırımları gibi bölgesel ölçekli desteklerden yararlanabilmesine olanak tanıyan tasarı Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi

Havalimanı yatırımlarına tarihi destek

Hükümet tarafından, verilecek bölgesel desteklerden "turizm ve Havalimanı yatırımlarının da yararlanabilmesini sağlayacak yasal düzenleme tamamlandı. Dünkü Resmi Gazete'de yayınlanan duyuru ile birlikte, minimum düzeyde 200 milyon TL yatırıma sahip havalimanlarına önemli bir destek sunulmuş oldu.

Havalimanı Yatırımları da destek listesine girdi
Yürürlüğe giren düzenleme ile ilk olarak  bölgesel desteklerden yararlanacak sektörler listesine "turizm yatırımları" da eklendi. Sonrasında ise "Büyük Ölçekli Yatırımlar" şeklinde tanımlanan kategoride yer alan "Liman ve Liman Hizmetleri Yatırımları" şeklindeki ibareye "Havalimanı Yatırımları" da eklendi. 

Üçüncü Havalimanı bölgedeki arazi fiyatlarını uçurdu... Ayrıntılar için tıklayın...

3. Havalimanı yatırımcısına büyük destek
Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından da değinilen destek ile birlikte yapımı ve finansmanı ile tartışmalara neden olan İstanbul 3. Havalimanı'nın da önemli bir devlet desteğinden yararlanabileceği vurgulandı.

200 milyon TL yatırım tutarına sahip yatırımlara verilecek destekler ise şöyle:
- Gümrük vergisi muafiyeti
- KDV İstisnası
- Sigorga primi işveren hissesi desteği
- Vergi indirimi
- Yatırım yeri tahsisi
-Gelir vergisi stopajı desteği
- Sigorta primi desteği