Hazır ağaçlar kesilmişken...

TBMM, İstanbul Kuzey Ormanları'ndan geçen 3. Köprü ve bağlantı yolları üzerinde otel ve AVM inşaatına izin veren bir düzenleme üzerinde çalışıyor

Hazır ağaçlar kesilmişken...

Mega projelerin İstanbul'un akciğeri olarak nitelenen Kuzey Ormanları üzerinde yarattığı tahribat tartışılırken, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin, 3. Köprü ve bağlantı yolları güzergahında otel ve AVM yapımına izin veren bir maddeyle ilgili görüşmeler yaptığı öğrenildi.

3. Köprü güzergahına yapılaşma şüphesi
Bugün Gazetesi'nden Hasan Bozkurt'un haberine göre, torba yasa ile geçirilen bir madde, Kuzey Ormanları'nda yapılaşmayı olanaklı hale getiriyor. İnşaatı süren 3'üncü köprü ve bağlantı yolları güzergahı üzerinde otel ve AVM yapımını öngören düzenleme, 1 Mart 2014'te Resmi Gazete'de yayınlanan Torba Yasa'daki, Orman Kanunu'nun Ek 9. Maddesine eklenen bir fıkra ile hayata geçecek. 

Konuyla ilgili olarak bir açıklamada bulunan Meclis Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi CHP Bursa Milletvekili İlhan Demiröz, söz konusu girişimler birlikte, gelir getirici ve kalıcı bölgelerin 'yandaşlara' verilmesinin sağlandığını belirterek: 

'Ormanlar tahrip edilerek 3. Köprü ve Körfez geçişlerinde otel, benzin istasyonu, restoran gibi para getiren bu tür yapıları çokça göreceğiz. Bu maddeyle, Körfez, 3. Havalimanı ve 3. Köprü yollarında yapılacak tesisler ihaleyi alan kişilere verilecek. Orman içine yapılan bu tesislere vatandaşlar da para ödeyerek girecekler. Hukuka saygı gösterilmeden kanunla yandaşlara yol açılıyor.' dedi. 

İlgili madde ne diyor?
1 Mart 2014 tarihli ve 28928 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan, 6831 sayılı Orman Kanunu'nun Ek 9'uncu maddesine eklenen fıkraya göre, karayolları sınır çizgisi içindeki ormanlık alanlarda "Devlet ormanlarında, erişme kontrolü uygulanan karayollarındaki ulaştırma yapıları ve müştemilatı olan hizmet tesisleri ile bakım işletme tesislerine, karayolu sınır çizgisi içinde kalmak kaydıyla izin verilir. Devlet idareleri ile kamu kurum ve kuruluşlarınca yapılan, işletilen, işlettirilen veya yap-işlet-devret modeli esas alınarak yaptırılan ve işlettirilen bu tesislerden herhangi bir bedel alınmaz."