Her gayrimenkul yatırımı kazandırır mı?

Gayrimenkul sektörü, çok kazandıran yatırım enstrümanı olma özelliğini Türkiye'de ve dünyada koruyor. Bu genel yargıya karşın uzmanlar, doğru analiz edilmemiş yatırımların büyük zararlara neden olabileceği konusunda uyarılarda bulunuyor

Her gayrimenkul yatırımı kazandırır mı?

Gayrimenkul sektörü Türkiye'de ve dünyada yatırımcısına en çok kazandıran "yatırım enstrümanlarından" biri olma özelliğini sürdürüyor. Bu niteliğine rağmen, uzmanlar yatırımcıları yeterince iyi hesaplanmamış gayrimenkul yatırım yapmama hususunda uyarıyor. Yanlış bir yatırımın zarar olarak geri dönme olasılığının oldukça yüksek olduğu uyarısında bulunan Century 21 Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Önder Uzel, özellikle risk faktörünün çok iyi analiz edilmesi  gerektiğini belirtti. Uzel:

"Emlak sektöründe yatırım, her şeyden önce risk içeren bir yatırım biçimidir ve geleceğe yönelik riskler doğru analiz edilmelidir. Yatırım yapılacak gayrimenkulün kazancı uzun vadede alınan risklerden az ise, o gayrimenkule yatırım yapılmaması gerekir çünkü kazanç sağlamak oldukça risklidir" dedi.

Ucuzken satın alın; ama dikkatli olun
Emlak yatırımından yüksek kazanç elde etmenin altın kuralının, "ucuzken" satın almak olduğu bilgisini veren Uzel, buna karşı "ucuza al pahalıya sat" stratejisinin artık titizlik gerektiren bir konu olduğunu ve yanlış adımlarda büyük zararların mümkün olabileceğini vurguladı. Uzel, kont yatırımınun uzun vadeli bir yatırım olduğunu, uzun vadeli riskler konusunda da titiz bir çalışma yürütülmesi gerektiğini de belirterek:

 

Her gayrimenkul yatırımı kazandırır mı?

 

""Emlak yatırımı yapılırken karşılaşılabilinecek risklerin asgariye indirilmesi gerekir. Tüm bu konularda herhangi bir risk içermeyen gayrimenkullerin arasında en uygun fiyata sahip olanının seçilmesi de, uzun vadede 'karlılık' açısında büyük önem taşımaktadır. Emlak yatırımcılarının sahip olması gereken en büyük özelliklerden birisi de; sabırlı olmaktır." dedi.

Gelecek stratejileri ve sağlıklı analiz
Century 21 Yönetim Kurulu Başkanı Uzel, yatırım maliyetlerinden satış esnasına kadar piyasaların durumunun doğru analizinin kâr mekanizmasına önemli bir katkı sunacağını; bölgenin imar durumundan önümüzdeki 5 yıla ilişkin devlet yatırımlarının da sağlıklı biçimde değerlendirilmesinin büyük önem taşıdığını sözlerine ekledi.