Heyelan alanı imara açıldı

Ankara Büyükşehir Belediyesi 2.5 sene önce 'heyelan' alanı olduğu gerekçesiyle yapılaşmayı reddettiği Akpınar Mahallesi'ni, geçen hafta aldığı meclis kararıyla Maliye Bakanlığı'na devretti

Heyelan alanı imara açıldı

Ankara Büyükşehir Belediyesi 2.5 sene önce, heyelan mağduru Akpınarlılar için önerilen alanı, geçen hafta alınan Meclis kararıyla Maliye Bakanlığı'na devretti. Ankara Büyükşehir Belediyesi, Çankaya Belediyesi tarafından yapılan bu öneriyi, 'heyelan bölgesine yakın olduğu gerekçesiyle reddetmişti.

Bölgede jeolojik riskler var
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, bölgede var olan jeolojik risklere rağmen iskan izninin verilmesinden Büyükşehir Belediyesi'ni sorumlu tuttu. Tanık: 'Akpınar Nazım ve Uygulama İmar Planları'nın ve Konya Yolu kenarındaki Kentsel Çalışma Alanı ek Planları'nın tamamında, Melik Gökçek imzası ve onayı var. Alt yapı ve yer altı suyu yöntemine dair zorunlu düzenlemeleri yapmayarak kanalizasyon sistemini ihmal ederek bölgedeki felaketin adım adım gelmesinde ve heyelanın her aşamasında sorumluluk Büyükşehir Belediyesi'ne aittir.' dedi.