Hiç kimse bir eve bu kadar para vermemişti

Ortadoğulu bir milyarder, Paris'te bulunan "Sato 14. Louis" isimli konut için 275 milyon Euro ödedi. Bu, bir eve ödenen en yüksek fiyat olarak tarihe geçti.

Hiç kimse bir eve bu kadar para vermemişti

Paris'in bir kaç kilometre dışında bulunan tarihi 14. Louis Şatosu, rekor bir fiyatla Ortadoğulu bir milyardere satıldı. Bu milyarderin ismi, kendisi istemediği için açıklanmadı. Ancak "Şato 14. Louis" için ödenen 275 milyon Euro'luk beden, bir ev için verilen "en yüksek bedel" olarak tarihe geçmiş oldu. 

Dünyanın en pahalı konutu: Şato 14. Louis
Yapılan işlemle birlikte bu zamana dek satın alınmış en pahalı konut ünvanını da eline geçiren Şato 14. Louis'e ait geniş arazide XVIII. yüzyılda Fransa Kralı XIV. Louis'yi koruyan İsviçre Muhafızları'nın karargahı yer alıyordu. Özel sinema salonu, tenis kordu, iki balo salonu ve bir gece kulübüne de sahip olan şatonun arazisi ise 2.3 dönüm boyutunda. 2008 yılında yapımına başlanan ve 2011 yılında tamamlanan Şato, Emad Khashoggi tarafından yaptırılmıştı. 

Şato XIV. Louis şatosunun şarap mahzeninde ise 3000 şişeye yakın şarap saklama kapasitesi bulunuyor. 

Dünyanın en pahalı kiralık evi

Hiç kimse bir eve bu kadar para vermemişti

Dünyanın en pahalı kiralık evi olarak tarihe geçen New York Manhattan bölgesindeki daire ise Temmuz ayında, aylık 150 bin dolarlık bedeliyle tarihe geçmişti. One57 isimli binada yer alan ve 416 metrekarelik boyutuyla dikkat çeken daire Central Park manzarasına sahip.One 57 binasının 65. katında yer alan ve eşyasız olarak kiralanan daire, milyarderler mahallesi olarak bilinen bölgede bulunuyor. 

Alıcısını bekleyen en pahalı daire ve evler

Hiç kimse bir eve bu kadar para vermemişti

Dünyanın şu an satışta olan en pahalı dairelerinden biri olarak gösterilen Monaco Tour Odeon isimli gökdelenin teras katındaki daire için ise 240 milyon sterli(865 milyon TL) değer biçiliyor. Time Dergisi tarafından dünyanın en pahalı evi olarak gösterilen ve Fransız Rivierası'nda yer alan Villa Leopolda için ise 750 milyon dolar değer biçiliyor.