Hilti'den deprem inovasyonu

Binaların röntgenini çeken Hilti, yapı elemanlarını güvenle sabitliyor ve yangına karşı önlem sunuyor

Hilti'den deprem inovasyonu

Hilti, yapı elemanlarının birbirine bağlanması, dış cephe, asansör ve tesisatların sabitlenmesi gibi binanın pek çok alanında kullanılan C2 Belgeli dübelleri ve 4 saate kadar alev, duman ve zehirli gazların yayılmasını, ısının yükselmesini engelleyen pasif yangın durdurucu ürünleri ile güvenli yapılara imkan tanıyor.

Hilti binaların röntgeninin çekiyor
Binaların deprem dayanımını röntgen çeker gibi pratik bir şekilde ölçebilen Hilti Donatı Tarama Sistemi ise yapıların geleneksel yönteme göre 15 kat daha hızlı ve tahribatsız taranmasını sağlıyor. Şu an kentsel dönüşüm kapsamında Türkiye'deki Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri'nde kullanılan Hilti Donatı Tarama Sistemi, tüm illerde binaları analiz ediyor.  

Hilti Bina Deprem Analizi

1. derece deprem bölgesi ve sismik onaylı dübel
1-7 Mart Deprem Haftası kapsamında açıklamalarda bulunan Hilti Türkiye ve Orta Asya Genel Müdürü Mehmetçik Kalay, Türkiye'nin neredeyse tamamının 1. derece deprem bölgesinde yer aldığını ve bu nedenle C2 sismik onayına sahip dübel kullanmanın çok önemli olduğunu belirtti. Mehmetçik Kalay, EOTA (Avrupa Teknik Onay Organizasyonu) tarafından ETA (Avrupa Teknik Değerlendirmesi) Belgesi altında verilen C2 sismik onayının Türkiye'nin de içinde bulunduğu en zorlu deprem kuşağı göz önüne alınarak verilen sismik onay olduğuna dikkat çekti. Dübellerin yapısal beton-beton ve çelik-beton birleşimleri, mekanik ve elektrik tesisatı sabitlenmesi, asansör ya da dış cephe sabitlenmesi gibi yapıların pek çok alanında kullanıldığını ifade eden Mehmetçik Kalay, deprem anında dübellerde oluşabilecek aksaklıkların asansör düşmesi, cephe uçması gibi tehlikeli kazalara neden olabileceğini vurguladı.  

Depremde doğalgaz ve elektrik kaçağı tehlikesi
Deprem sırasında bina içinde gerçekleşen bir kazanın pek çok kazayı beraberinde getirebileceğini hatırlatan Mehmetçik Kalay, "Deprem anında doğalgaz ve elektrik tesisatında yaşanabilecek bir kaçak binada yangın çıkmasına neden olabilir. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) verilerine göre, yangınların yüzde 65'i elektrik ve mekanik tesisatlardan kaynaklanıyor. Yangınlarda ölümlerin yaklaşık yüzde 70'i duman zehirlenmelerinden, yüzde 60'ı ise yangının çıktığı mahalde değil başka bir mahalde gerçekleşiyor. Bu domino taşı etkisine "dur" demek için yapılacak tek şey ise kalitesinden emin olunan doğru ürünlerle önlem almak. Yangın esnasında 4 saate kadar alev, duman ve zehirli gazların yayılmasını ve ısının yükselmesini engelleyen Hilti Pasif Yangın Durdurucu ürünler yangını bir bölgeye hapsediyor." şeklinde konuştu.