Hisseli evin satışı burada!

Hisseli evin satışı nasıl yapılıyor? Ortak bir karara ihtiyaç olur mu? İşte yanıtı.

Hisseli evin satışı burada!

Hisseli evin satışı için en sağlıklı yol, tüm hissedarların ortak bir karar almasıdır. Ortak bir karar neticesinde yapılacak satışlarda herhangi bir aksilikle de karşılaşılmaz.

Hisseli taşınmazın satışları, taşınmaza elbirliği mülkiyeti mi yoksa paylı mülkiyetle mi sahip olunup olunmadığına göre değişiklik göstermekte. Eğer konuta elbirliği mülkiyeti ile sahiplik söz konusu ise hissedarların belli paylara ayrılmış hissesi olmuyor. Yani miras yoluyla kalan bir evin mirasçılarının ayrı ayrı belirlenmiş hisseleri olmaz. Söz konusu konuta mirasçıların hepsi ortak olur.

Ancak paylı mülkiyetli bir konuttan söz ediyorsak, bu durumda konut belli paylara ayrılmış demektir ve her hissedarın payı belirlenmiş olur. Bu durumları baz alırsak, hisseli bir evin satışında olabilecekler aşağıdaki gibi olur…

 

Hisseli evin satışı burada!

 

 

Hisseli ev satılırken, hissedarların hepsinin tapudaki satış işlemlerini gerçekleştirmesi şart. Tabii hissedarlar avukata vekalet vererekte bu işlemleri gerçekleştirebilir. Hisse sahiplerinden biri eğer hissesini satmak istemezse satış iptali davası açabilir. Bunun yaşanmaması için de ortaklığın giderilmesi davası açılabiliyor.Hisseli taşınmazda hisse sahibi olan kimsenin hissesini satmak istemesi durumunda, öncelikle diğer hissedarlara önalım hakkı ihtarnamelerini göndermesi gerekir.