Hitler'in evi Nazi karşıtı müze olacak

Adolf Hitler'in Almanya'da yaşadığı ev kamulaştıracak ve Nazi karşıtı müze olacak

Hitler'in evi Nazi karşıtı müze olacak

Adolf Hitler'in Almanya'da yaşadığı ev kamulaştıracak ve Nazi karşıtı müze olacak. Avusturya Hükümeti tarafından düzenlenen yasa tasarısı ile Adolf Hitler'in evinin Neo-Nazilerin merkezi haline gelmesi önlenmek amaçlanıyor. 

Yüklü bir miktarda tazminat ödenecek

Tasarının yasalaşması ile birlikte kamulaştırılacak olan ev, Nazi sempatizanlarının ilgi odağı olmaktan çıkacak. Aynı zamanda tasarıya göre ev sahibine, kamulaştırma karşılığında yüklü bir miktarda tazminat ödenmesi planlanıyor. 

Tadilatına ve satışına izin verilmiyor

Evin henüz ne yapılacağı ise açıklanmıyor. Aşırı sağcı olanları ilgisini engellemek için Hitler'in evinin Nazi karşıtı müze haline getirilmesinin planlandığı konuşuluyor. Ev sahibi olan Gerlinde Pommer'in 2011'den beri tadilatına ve satışına izin vermediği eve devlet aylık 4 bin 500 Euro kira ödemesi yapıyor. 

Hitler'in evi Nazi karşıtı müze olacak

Neo-Naziler evi kutsal mekan olarak görüyor

Neo-Naziler ise evi kutsal bir mabet olarak görüyor. Hükümet ise tarihi koruma altında olduğu için yıkılamayan evi, utanç abidesi olarak görüyor ve Hitler'in doğum günü olan 20 Nisan'da evi ziyaret ederek sloganlar aran Neo-Nazilerin kutsal mekanı haline gelmesini istemiyor. 

1972 yılından devlete kiralanmış

Adolf Hiter, 20 Nisan 1889 yılında Yukarı Avusturya eyaletinin Braunau am Inn kasabasındaki evde doğmuş ve 3 yaşına kadar bu evde yaşamıştır. Ev daha sonra Pommer ailesi tarafından satın alınmış ve 1972 yılında devlete kiralanmıştır. Hitler'in evi uzun yıllar kültür merkezi, kütüphane, banka şubesi, okul ve atölye olarak kullanılmıştı.