Hukuktan üstün proje cenneti: Türkiye

Türkiye, aksi yönde alınan mahkeme kararlarına rağmen tamamlanan projeler cennetine döndü

Hukuktan üstün proje cenneti: Türkiye

Türkiye arka arkaya alınan "mahkeme" kararlarını "görmezden gelen" proje ve mega projelere tanık oluyor. Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile başlayan, Üçüncü Boğaz Köprüsü, Üçüncü Havalimanı ve ülkenin dört bir yanına yayılmış HES projeleri, aksi yöndeki mahkeme kararlarına rağmen büyük bir hızla tamamlanıyor.

Son örnek: Dubai Port Liman Projesi
Bu husustaki son örnek ise Kocaeli Körfez Yarımca'da inşa edilen ve inşaat çalışmaları 2009 yılında başlayan Dubai Port Limanı... Projede "çevreci" grupların girişimiyle açılan davada, Danıştay 14. Dairesi ÇED raporunun usule aykırı olduğuna hükmederek projenin iptalini istemişti.

Limanın yarısı körfez dolgusu üzerinde yükseliyor
Sonrasında gelen 14. Hukuk Dairesi kararını  görmezden gelen Dubai Port projesinde inşaat çalışmaları tüm hızıyla sürdü ve sona yaklaşıldı. Uydu fotoğraflarından, 504 bin metrekarelik bir alan üzerine inşa edilen limanın neredeyse yarısının, körfeze yapılan dolgu üzerinde inşa edilmiş olduğu bütün açıklığıyla gözüküyor. 

Körfez'in son günleri
Uzmanlar, sanayi ve şehir atıklarıyla biyolojik yaşam açısından zaten bitme noktasına gelen İzmit Körfezi'nin bu projeleri kaldıracak gücünün olmadığını belirtiyor. Benzer şekilde Derince'de hayata geçirilecek Derince Limanı'nın ve denize dolgu şeklindeki tasarımının, körfezin coğrafi yapısını değiştireceğine dikkat çekiliyor