Hz. Yuşa Türbesi nerede?

İstanbul Anadolu Yakasında yer alan Hz. Yuşa Türbesi Beykoz Yuşa Tepesi’nde bulunuyor

Hz. Yuşa Türbesi nerede?

Hz. Yuşa Türbesi Karadeniz’i ve Boğaz’ı gören bir konumdadır. Beykoz sırtlarında yer alan Hz. Yuşa Türbesi, her türlü sıkıntı ve dilek için ziyaret edilmektedir. Hz. Yuşa Türbesi’nde dilek dileyen ve dilekleri gerçek olanlar tekrar türbeyi ziyaret edip, küp şeker dağıtmaktadır. 17 metrelik bir kabir olan Hz. Yuşa Türbesi’ne adak adayanlar da vardır.

Yuşa Tepesi olarak bilinen bölgede yer alan Hz. Yuşa Türbesi’nde olduğu bilinen Yuşa Peygamber, Yusuf (a.s) neslinden olup, Hz. Musa’nın çağdaşıdır. Hz. Musa’nın Genç Yuşa ile “iki denizin birleştiği yere” kadar yaptıkları tarihi ve gizemli yolculukları ve burada Hızır (a.s) ile buluşmaları Kuran-ı Kerim’de Kehf Suresi’nin 60-65. ayetlerinde anlatılır. Burada, Hz. Musa’nın yanındaki genç adamın Hz. Yuşa olduğu rivayetlerden anlaşılmaktadır. Hz. Yuşa’nın Beykoz Yuşa Tepesi’nde gömülü olduğu şeklindeki inanış, Beşiktaş’ta türbesi bulunan Kanuni Sultan Süleyman’ın süt kardeşi Yahya Efendi’nin (1494-1570) manevi keşfi ile irtibatlandırılarak yaygınlaşmış ve şöhret bulmuştur. Bazı tefsirlerde Yuşa (a.s)’nın Musa (a.s)’nın vefatından sonra peygamber olarak görevlendirildiği, Hz. Musa’nın yeğeni ve yardımcısı olduğu, Hıristiyanlar’ın ve Yahudiler’in ona Yeşu dedikleri nakledilir. Yeşu (Yuşa) Beni İsrail’e gönderilen dört büyük peygamberden biridir.

Hz. Yuşa Türbesi nerede?
İstanbul Anadolu Yakasında yer alan Hz. Yuşa Türbesi Beykoz Yuşa Tepesi’nde bulunuyor.

Hz. Yuşa Türbesi’ne nasıl gidilir?
Anadolu kavağı’na giden yol üzerindedir. 15A numaralı otobüs ile gidilebilir, ya da Beykoz Ortaçeşme son durakta inilip 20-30 dakikalık bir yürüme ile (dik bir yokuştur ve dönüp arkaya bakıldığında güzel bir manzarası vardır) varılabilir.