İkametgah değişikliği için gerekli belgeler!

Oturdukları evden taşınacakların ikametgahlarını yeni adreslerine taşımaları şart. Peki ikametgah değişikliği için gerekli belgeler nelerdir? İşte adım adım ‘ikametgah değişikliği nasıl yapılır’ sorusunun yanıtı.

İkametgah değişikliği için gerekli belgeler!

Yaşadığınız evden başka bir adrese taşınacaksınız, ikametgahınızı da yeni evinizin adresine taşımanız şart. Aksi takdirde para cezasıyla karşılaşmanız kaçınılmaz. Siz siz olun taşındığınızda ikametgahınızı da gittğiniz yere götürmeyi ihmal etmeyin. Peki ikametgah değişikliği nasıl yapılır ve ikametgah değişikliği için gerekli belgeler nelerdir?

Öncelikle ikametgah değişikliklerinin nüfus müdürlüklerinde yapıldığını belirtelim. Bulunduğunuz ilin nüfus müdürlüğüne başvurarak, taşındığınız yeni yerin adres bildirimini yapmanız gerekiyor. İkametgah değişikliği için gerekli belgeler ise aşağıdaki durumlara göre değişiyor. Bu durumları gelin birlikte görelim…

Belgeler duruma göre değişiyor…

Taşındığınız evde herhangi biri kayıtlı değil yani boş ise belge talep edilmiyor ve kayıt hemen yapılıyor. Ancak evde bir kayıt varsa, yeni kayıt için üzerinize kayıtlı elektrik, su ve doğalgaz faturasının ibraz edilmesi isteniyor. Bazı durumlarda ise kayıtlı herhangi bir fatura beyan edilemediği de oluyor. Bunun için de kişinin apartman yöneticisinden veya bağlı olduğu muhtarlıktan orada ikamet ettiğine dair yazılı bir belge getirmesi isteniyor.