İkametgah değişikliği için gerekli belgeler!

Oturdukları evden taşınacakların ikametgahlarını yeni adreslerine taşımaları şart. Peki ikametgah değişikliği için gerekli belgeler nelerdir? İşte adım adım ‘ikametgah değişikliği nasıl yapılır’ sorusunun yanıtı.

İkametgah değişikliği için gerekli belgeler!

Yaşadığınız evden başka bir adrese taşınacaksınız, ikametgahınızı da yeni evinizin adresine taşımanız şart. Aksi takdirde para cezasıyla karşılaşmanız kaçınılmaz. Siz siz olun taşındığınızda ikametgahınızı da gittğiniz yere götürmeyi ihmal etmeyin. Peki ikametgah değişikliği nasıl yapılır ve ikametgah değişikliği için gerekli belgeler nelerdir?

İkametgah değişikliğinin nasıl yapılacağını açıklamadan önce ikametgahın ne olduğuna kısaca değinmekte fayda var. İkametgah, kişilerin yerleşme kast ve niyetiyle oturduğu yerdir ve bu yerin yani ikametgahın hukuken tek bir yerde olması da şarttır. Gelelim bu değişikliğin nasıl yapılacağına.

Aslına bakarsanız ikametgah değişikliği oldukça kolay bir işlemdir. Bu sebeple bile ilerleyen dönemlerde cezai yaptırımlara maruz kalmaktansa, ikametgah değişikliğini vaktinde yapmak sizin yararınıza olacaktır.

Öncelikle ikametgah değişikliklerinin nüfus müdürlüklerinde yapıldığını belirtelim. Bulunduğunuz ilin nüfus müdürlüğüne başvurarak, taşındığınız yeni yerin adres bildirimini yapmanız gerekiyor. İkametgah değişikliği için gerekli belgeler ise aşağıdaki durumlara göre değişiyor. Bu durumları gelin birlikte görelim…

İl nüfus müdürlüğüne gidin…

İkametgahınızı taşındığınız yeni evinizin bulunduğu yere almanızın kanunen bir yükümlülük olduğunu belirttik. Peki bunu nasıl yapacaksınız?

İkametgah değişikliğini gerçekleştirmek için taşındığınız bölgenin il nüfus müdürlüğüne giderek, adres bildiriminde bulunmanız gerekiyor. Tabi bazı belgelerle…

Belgeler duruma göre değişiyor…

Taşındığınız evde herhangi biri kayıtlı değil yani boş ise belge talep edilmiyor ve kayıt hemen yapılıyor. Ancak evde bir kayıt varsa, yeni kayıt için üzerinize kayıtlı elektrik, su ve doğalgaz faturasının ibraz edilmesi isteniyor. Bazı durumlarda ise kayıtlı herhangi bir fatura beyan edilemediği de oluyor. Bunun için de kişinin apartman yöneticisinden veya bağlı olduğu muhtarlıktan orada ikamet ettiğine dair yazılı bir belge getirmesi isteniyor.