İkametgah değişikliği nasıl yapılır 2015?

İkametgah değişikliği kanunen şart olmakla birlikte oldukça basit bir işlemdir. Peki ikametgah değişikliği nasıl yapılır 2015?

İkametgah değişikliği nasıl yapılır 2015?

Yeni bir eve taşındınız diyelim. Bu durumda ilk yapmanız gereken şey, ikametgah değişikliğini gerçekleştirmeniz. Aksi takdirde cezai yaptırımlar kapınızı çalacaktır. Peki ikametgah değişikliği nasıl yapılır 2015?

İkametgah değişikliğinin nasıl yapılacağını açıklamadan önce ikametgahın ne olduğuna kısaca değinmekte fayda var. İkametgah, kişilerin yerleşme kast ve niyetiyle oturduğu yerdir ve bu yerin yani ikametgahın hukuken tek bir yerde olması da şarttır. Gelelim bu değişikliğin nasıl yapılacağına.

Aslına bakarsanız ikametgah değişikliği oldukça kolay bir işlemdir. Bu sebeple bile ilerleyen dönemlerde cezai yaptırımlara maruz kalmaktansa, ikametgah değişikliğini vaktinde yapmak sizin yararınıza olacaktır.

İl nüfus müdürlüğüne gidin…

İkametgahınızı taşındığınız yeni evinizin bulunduğu yere almanızın kanunen bir yükümlülük olduğunu belirttik. Peki bunu nasıl yapacaksınız?

İkametgah değişikliğini gerçekleştirmek için taşındığınız bölgenin il nüfus müdürlüğüne giderek, adres bildiriminde bulunmanız gerekiyor. Tabii bazı belgelerle…

İkametgah için gerekli belgeler

Bu değişikliği yapmak için bazı belgeler de istenmekte. Tabii bu belgeler duruma göre değişiyor. Eğer yeni evinizde herhangi biri kayıtlı değilse belge istenmiyor ve kayıt hemen gerçekleştiriliyor. Fakat evde kayıt varsa işler değişiyor. Bu durumda yeni kayıt için üzerinize kayıtlı elektrik, su ve doğalgaz faturasının ibraz edilmesi isteniyor. Bazı durumlarda ise kayıtlı herhangi bir fatura beyan edilemediği de oluyor. Bunun için de kişinin apartman yöneticisinden veya bağlı olduğu muhtarlıktan orada ikamet ettiğine dair yazılı bir belge getirmesi isteniyor.