İkametgah e-devletten alınır mı?

İkametgah belgesini almak için muhtarın ya da nüfus müdürlüklerinin kapısını çalabilirsiniz. Peki ikametgah e-devletten alınır mı?

İkametgah e-devletten alınır mı?

Kişinin nerede oturduğunu kanunen gösteren bir belge olan ikametgah, ister mahalle muhtarlıklarından ister nüfus müdürlüklerinden alınabiliyor. Peki tüm bunlar dışında ikametgah e-devletten alınır mı?

Kanunlar karşısında kişinin oturduğu yeri simgeleyen ikametgah belgesini almak için birçok yol var. İkametgah belgesi yaşanılan yerin muhtarlığından alınabildiği gibi nüfus müdürlüklerinden de alınabiliyor. Bu tamamiyle kişinin isteğine bağlı. Tüzel kişilere gelirsek, bu kişiler ise tüzüğünde aksine hüküm bulunmadıkça, işlem merkezinin bulunduğu yerden ikametgahını alabiliyor.

Tüm bu saydıklarımız dışında yakın zamanda ikametgah belgesini e-devletten almak da mümkün olacak. Konuyla ilgili çalışmalar yürütülüyor. İkametgah belgesinin e-devletten alınması için İçişleri Bakanlığı, nüfus ve vatandaşlık hizmetlerinin daha kaliteli, daha hızlı sunulması ve bürokratik işlemlerin azaltılması için yasal düzenlemeye hazırlanıyor. Nüfus Hizmetleri Kanunu ve Diğer İlgili Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Taslağı’nda yapılan düzenlemelere göre, artık nüfus kayıt örneği ve ikametgah belgesi alımı için muhtara gitmeye gerek kalmayacak. Bu iki belge e-devlet sistemi üzerinden internet ortamından alınabilecek.