İkametgah nasıl değiştirilir?

Yeni ikamet adresinizi bildirmeniz kanunen şart. Peki ikametgah nasıl değiştirilir? Hangi belgelere ihtiyaç vardır? Tüm bu soruları sizin için yanıtladık.

İkametgah nasıl değiştirilir?

Yeni bir eve taşınanların, ikametgah adreslerini değiştirmeleri kanunen şart. Aksi takdirde cezai yaptırımlara maruz kalmak kaçınılmaz olacaktır. Peki ikametgah nasıl değiştirilir? Hangi belgelere ihtiyaç duyuluyor?

İkametgah değişikliği aslında çok kolay bir işlem. Tabii bu değişikliği yapmadan önce yeni ikamet edilecek adresteki faturaları kişinin üzerine alması gerekiyor. Bundan sonraki adım ise üzerinize aldığınız bir faturanız ve nüfus cüzdanıyla birlikte nüfus müdürlüğünün kapısını çalmak. Tabii yeni ikamet adresinin bağlı olduğu nüfus müdürlüğünü kastediyoruz. Gördüğünüz gibi işlem bu kadar basit.  

İkametgah e-devletten alınır mı?

Yakın gelecekte ikametgah belgesini e-devlet üzerinden almakta mümkün olacak. Konuyla ilgili çalışmalar yürütülüyor. İkametgah belgesinin e-devletten alınması için İçişleri Bakanlığı, nüfus ve vatandaşlık hizmetlerinin daha kaliteli, daha hızlı sunulması ve bürokratik işlemlerin azaltılması için yasal düzenlemeye hazırlanıyor. Nüfus Hizmetleri Kanunu ve Diğer İlgili Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Taslağı’nda yapılan düzenlemelere göre, artık nüfus kayıt örneği ve ikametgah belgesi alımı için muhtara gitmeye gerek kalmayacak. Bu iki belge e-devlet sistemi üzerinden internet ortamından alınabilecek.