İlginç Mimari Tasarımlar

Tasarımları ile göz kamaştıran, kentlerin simgesi haline gelmiş ve mimariye farklı bir tarz getiren ilginç mimari tasarımlar...

İlginç Mimari Tasarımlar

Tasarımları ile göz kamaştıran, kentlerin simgesi haline gelmiş ve mimariye farklı bir tarz getiren ilginç mimari tasarımlar... Dünyanın neresine giderseniz gidin her kentin simgesi haline gelmiş büyüleyici ve tasarım harikası yapılar karşımıza çıkıyor. Doğanın oluşturduğu tasarımlar bir yana insan emeği ile yapılmış tasarımlar da meraklıları için büyüleyici görünüyor. Bunlardan bazılarına haberimizde yer verdik. İşte ilginç mimari tasarımlar.... 

 

İlginç Mimari Tasarımlar-
1- Abu Dhabi - Coin Building

 

Aldar Genel Merkez Binası MZ Mimarlık tarafından tasarlanmış ve 2010 yılında açılmıştır. Bozuk para şeklinde tasarımı yapılan bina dünyadaki ilk daire şeklindeki gökdelendir. 

 

 

İlginç Mimari Tasarımlar-
2- Miami - FI - Cor Building 

 

Tam anlamıyla çevre dostu olan bu bina Chad Oppenheim Mimarlık tarafından tasarlandı. COR binası, 40 milyon dolara mal edildi. Kendine has iskeleti ile etkili bir yapı olan COR Building iskelet tasarımı sayesinde gölge alanları ve izolasyon sağlıyor. 

 

 

İlginç Mimari Tasarımlar-
3- Çek Cumhuriyeti - Dans Eden Ev 

İlginç mimari yapılardan bir diğeri Dans eden ev. Prag şehir merkezindeki mimarı başyapıtlardan biri olan Dans Eden Ev ismini görünüşünden alıyor. 1992 yılında Mimar Vlado Milunic tarafından tasarlanmış ve yapımı 1996 yılında tamamlanmıştır. 

 

 

İlginç Mimari Tasarımlar-
4- Çin - Egg Building

Yumurta olarak bilinen bu yapı Çin Ulusal Merkezi'dir. Suyun altından yükselen binanın içerisinde bir opera salonu, bir konser salonu ve bir tiyatro yer alıyor. The Egg'de su altı koridorları ve su altı garajları yer alıyor. İnşası 5 yılda tamamlanan bu yapı büyüleyici güzelliği ile dikkat çekiyor. 

 

 

İlginç Mimari Tasarımlar-
5- Bankok - Elephant Building 

Tayland Bangkok'ta yer alan Fil şeklindeki bu bina, Sumet Jumsai tarafından tasarlanmıştır. 1997 yılında ise tamamlanmıştır. 

 

 

İlginç Mimari Tasarımlar-
6- Kalifornia, US - Swastika Building (Gamalı Haç)

Burası, Coronado'daki Birleşik Devletler Donanma binasıdır ve istenmeden gamalı haç şeklinde inşa edilmiştir. Donanma, halkon tepkisinden sonra binayı değiştirmeye karar vermiştir. 

 

 

İlginç Mimari Tasarımlar-
7- Şangay - Ren Building

Şu an BIG ve JDS olarak ikiye ayrılmış olan PLOT adlı şirket tarafından tasarlanan Ren Building, Şangay'da düzenlenmiş olan World Expo 2010 için otel, spor ve konferans merkezi olarak inşa edilmiştir. İlk bina sudan yükselmiş ve bedensel aktivitenin simgesi, ikinci bina ise topraktan yükselmiş ve maneviyat simgesi olarak düşünüşmüştür. Binada toplam 1000 otel odası bulunuyor. 

 

 

İlginç Mimari Tasarımlar-
8- Seoul, Kore - The Hashtag Tower 

İşte ilginç mimari tasarımlardan bir diğeri... Danimarkal mimarlık firması Bjarke Ingels Group tarafından tasarlanan bu bina, tasarımını hashtag olarak bilinen sembolden alıyor. Birbirine yatay ve dikey kuleler modern bir yapı oluşturuyor. Yeraltında, sokakta ve havada yer alan üç ana köprü ise iki kuleyi birbirine bağlıyor.