İmarsız arsa ne demek?

Bir arsanın değerini belirleyen o arsanın imar durumudur. Peki, imarsız arsa nedir? Sizler için yanıtladık...

İmarsız arsa ne demek?

İmar durumu, bir arsanın değerini belirleyen en önemli unsurdur. Oldukça fazla kazanç sağlayan arsa yatırımları son zamanlarda vatandaşlar tarafından en çok tercih edilen yatırım aracı. Arsanın imar durumu nedir, imarsız arsa ne demek? sorularını sizler için yanıtladık...

İmarsız arsa ne demek? 

İmarsız arsa aslında arazi anlamına geliyor. İmarı olmayan bir arazinin üzerine ise bina yapılamaz. Arsanın değerini belirleyen en önemli unsur o arsanın imar durumudur. Riski çok olup kazancı fazla olan imarsız arsaların primi yüksektir. İmarlı arsa belli bir fiyata alınırken imarsız arsayı uygun bir fiyata alabilirsiniz. İmarlı arsada fiyat zaman içinde bir miktar yükselirken imarsız arsada kısa süre içerisinde fiyat ikiye katlanabilir. 

İmarsız arsa ne demek?

İmarsız arsa alırken dikkatli olmalısınız

İmarsız arsalarda en büyük risk, imar uygulaması yapılacağı zaman arazinizin kamulaştırılması ve arsanın yüzde 35'inin yol ve kamu hizmet binaları için bedelsiz olarak alınmasıdır. İmarsız arsa alırken; kısıtlayıcı sebeplere, ormana yakınlığına, su havzasına yakınlığına ve arsa hisseli mi dikkatlice araştırmalısınız. 

İmar hukukuna göre imarsız arsa üzerine betonarme binalar yapamazsınız. Satın almış olduğunuz imarsız arazi, ilgili belediyenin imar müdürlüğü tarafından imar uygulamasına dahil edilirse arsa niteliği kazanıyor. Bununla birlikte o araziye imar planında izin verilen alanlarda, izin verilen oranlar ev yapılabiliyor. Uyulmadığı durumlarda ise inşa edilen bina, kaçak yapı oluyor.