Türkiye fiyat artışında son 7 yılın dünya lideri

Coldwelll Banker tarafından OECD verilerinden hareketle yürütülen bir araştırma, 2010-2017 yılları arasında konut fiyatlarının en çok yükseldiği ülkenin Türkiye olduğunu gösterdi.

Türkiye fiyat artışında son 7 yılın dünya lideri

Özellikle son dönemlerde konut stoklarındaki artış ve satışlarındaki gerileme ile fiyat artış hızı yavaşlayan Türkiye konut piyasası, buna karşın son 7 yıllık performansıyla uluslararası sektörel harekete damgasını vurmayı sürdürüyor. Son olarak Coldwell Banker tarafından yürütülen bir araştırma 7 yıllık periyot içinde Türkiye'nin konut fiyatlarının en çok yükseldiği dünya ülkesi olduğunu gösterdi.

2010-2017 arasında Türkiye fiyat artışında dünya lideri

Türkiye'de konut fiyatları son 7 yıl içinde en çok Türkiye'de yükseldi. Uluslararası gayrimenkul danışmanlık firması Coldwell Banker tarafından yürütülen bir araştırma, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü OECD'nin verilerine dayanarak dünyada konut fiyat hareketlerini ölçümledi. Araştırmaya göre 2010-2017 yılları arasında fiyatlar en çok Türkiye'de yükseldi.  

39 ülke arasında Türkiye

39 ülkeyi kapsayan araştırma bu tarihler arasında Türkiye'de konut fiyatlarının yüzde 106.8'lik bir değerlenme eğilimi yaşadığını gösterdi. 2020-2017 tarihleri arasında konut fiyatlarının en çok değerlendiği ikinci ülke ise yüzde 94.7 ile Brezilya olurken, İzlanda yüzde 82.2'lik değer artışı ile üçüncü sırada yer aldı. 

OECD ortalamasının 4 katı

Coldwel Banker araştırmasında OECD ülkelerinin ortalama konut fiyat artışının yüzde 24.7 olarak ölçüldüğü bu dönemde, Euro bölgesindeki artış ise yüzde 6.7 olarak belirlendi. Araştırma ile ilgili yorumda bulunan Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Dr. Gökhan Taş da, konut fiyatlarının ülke artışında OECD ülkelerini 4'e Euro Bölgesini ise 6'ya katladığını söyledi.

Sadece satılık değil kiralık konut endeksi de önemli

Araştırmanın gayrimenkul pazarını sağlıklı analiz için yalnızca satılık konut fiyatlarının değil, kiralık konut fiyatlarının da analiz edilmesi gerektiğini vurgulayan Gökhan Taş: "2010-2017 yılları arasında kiralık konut fiyatlarında da ilk iki sırada Baltık ülkelerinin bulunduğunu görüyoruz. Türkiye bu listede de ilk üçün içinde yer alıyor. Listenin ilk sırasında yüzde 123.1 oranında artışla Estonya, ikinci sırada ise yüzde 75.6 ile Litvanya bulunuyor. Türkiye'deki artış ise yüzde 58.5 seviyesinde..." ifadelerini

IMF araştırması da Türkiye dedi

Konut piyasasındaki işlem hacmi ile dünya konut sektörünün en dikkat çekici merkezlerinden biri haline gelen Türkiye uluslararası araştırmaların da dikkatini çekiyor. Uluslararası Para Fonu- IMF tarafından gerçekleştirilen son araştırmaya göre, tüm dünyada konut fiyatlarının en fazla arttığı ülkeler sıralamasında 7. sırada yer alan Türkiye, konut kredisindeki reel artışta da ilk sırada bulunuyor.

Birinci Katar oldu

Tüm dünyada konut fiyatlarındaki artış ve düşüş hızlarını masaya yatıran IMF, Türkiye'nin yüzde 10.4'lük artışla dünyada konut fiyatlarının en çok arttığı ülkeler sıralamasında 7. sırada yer aldığını açıkladı. Konut fiyatlarının en fazla düşüş gösterdiği ülke ise UKrayna oldu. IMF tarafından her üç ayda bir yayımlanan Küresel Konut İzleme Raporu Ocak 2016 Raporu'na göre konut fiyatlarının en hızlı artış kayeetiği ülkeler sırasıyla yüzde 23’le Katar, yüzde 17 ile Hong kong, yüzde 13.5 ile İsveç oldu.