İMF araştırdı: Türkiye konut fiyat artışında dünya 7’ncisi

Konut piyasasındaki işlem hacmi ile dünya konut sektörünün en dikkat çekici merkezlerinden biri haline gelen Türkiye uluslararası araştırmaların da dikkatini çekiyor.

İMF araştırdı: Türkiye konut fiyat artışında dünya 7’ncisi

Konut piyasasındaki işlem hacmi ile dünya konut sektörünün en dikkat çekici merkezlerinden biri haline gelen Türkiye uluslararası araştırmaların da dikkatini çekiyor. Uluslararası Para Fonu- IMF tarafından gerçekleştirilen son araştırmaya göre, tüm dünyada konut fiyatlarının en fazla arttığı ülkeler sıralamasında 7. sırada yer alan Türkiye, konut kredisindeki reel artışta da ilk sırada bulunuyor.

Birinci Katar oldu

Tüm dünyada konut fiyatlarındaki artış ve düşüş hızlarını masaya yatıran IMF, Türkiye'nin yüzde 10.4'lük artışla dünyada konut fiyatlarının en çok arttığı ülkeler sıralamasında 7. sırada yer aldığını açıkladı. Konut fiyatlarının en fazla düşüş gösterdiği ülke ise UKrayna oldu. IMF tarafından her üç ayda bir yayımlanan Küresel Konut İzleme Raporu Ocak 2016 Raporu'na göre konut fiyatlarının en hızlı artış kayeetiği ülkeler sırasıyla yüzde 23’le Katar, yüzde 17 ile Hong kong, yüzde 13.5 ile İsveç oldu.