İnönü Stadı'nda kaza

Beşiktaş’ın yeni stadındaki inşaat sahasında çalışan Ali Babuca isimli inşaat işçisi, asansör boşluğuna düşerek belini kırdı

İnönü Stadı'nda kaza

Tüm gözlerin inşaat iş kolundaki iş güvenlik önlemlerine çevrilmesine neden olan Torun Center asansör kazasının ardından, bir inşaat kazası haberi de Beşiktaş’ın yapımı devam etmekte olan stat şantiyesinden geldi. Saat 03.00 sularında işbaşı yaptıktan sonra, yeterli güvenlik önlemi ve aydınlatma olmadığı için asansör boşluğuna düşen inşaat işçisi Ali Babuca’nın beli kırıldı.

Radikal’den İsmail Saymaz’ın haberine göre, 18 saatlik çalışmanın ardından uykusundan uyandırılan Babuca ve arkadaşlarından işbaşı yapması istendi. Kendisinden beton dökmesi istenen Babuca, beton aracına yürümekte iken asansör boşluğuna düştü. Beli kırılan inşaat işçisi Adıyaman’a götürüldü.

Beşiktaş Stadı İnşaat

Yine bir iş güvenliği zaafiyeti
Babuca adına suç duyurusunda bulunan Avukat Özgür Yılmaz tarafından hazırlanan dilekçede, iş kazasının meydana geldiği alanda bir aydınlatma olmadığı, iş güvenliği tedbirinin bulunmadığı, asansör boşluğunun etrafına uyarı levhası konmadığı, şerit, korkuluk veya işaret yerleştirilmediği yazıldı. Bir taşeron firmaya bağlı olarak çalışan Babuca’nın, kaza günü müvekkil 18 saat çalıştırıldığını yazan dilekçeye göre, yeterli dinlenme imkanının sağlanmaması ve sağlıklı işçi barakasının bulunmamasının kazaya sebebiyet verdiği görüşü dile getirildi.

Avukat ne istedi?
Avukat Özgür Yılmaz’ın suç duyurusu dilekçesi, ‘olası kasla yaralamaya sebebiyet vermek’ iddiasıyla soruşturma yürütülmesi, şüphelilerin gözaltına alınması, firmadan arama yapılarak kayıtlarına el konması, inşaat alanında keşif yapılması ve kamer kayıtlarına el konması’ talebini dile getirdi.