İnşaat güven endeksi satış kaybından etkilenmedi

İnşaat sektörü güven endeksi, Temmuz 2016'da, geçen aya kıyasla yüzde 2.5 oranında yükseldi.

İnşaat güven endeksi satış kaybından etkilenmedi

Haziran 2016'da konut satışlarının, geçen yılın aynı dönemine kıyasla düşüş göstermesine karşın, inşaat güven endeksi önemli bir artış kaydetti. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan "Sektörel Güven Endeksleri-Temmuz 2016" verileri kapsamında inşaat sektörü güven endeksi yüzde 2.5 oranında yükseldi.

İnşaat güven endeksi yükselişini sürdürdü
Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi Temmuz ayında 82.95 düzeyine ulaştı. Bu değer, Haziran'da 80.94 düzeyindeydi. TÜİK tarafından yapılan açıklamada yükselmenin nedeni olarak alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyini” mevsim normalinin üzerinde değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “toplam çalışan sayısında” artış bekleyen girişim yöneticisi sayısının artması gösterildi. 

Kayıtlı sipariş ve toplam çalışan sayısı beklentisinde artış
Aynı dönemde sektörde bir önceki aya kıyasla alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinde yüzde 2.9, toplam çalışan sayısı beklentisi endeksinde ise yüzde 2.2'lik yükselme belirlendi.

Diğer sektörlerde durum
Temmuz 2016 döneminde, Sektörel Güven Endeksi'nin değerlendirildiği tüm alanlarda yükselme kaydedildi. Hizmet Sektörü Güven Endeksi'ndeki artış yüzde 5.3, Perakende ticaret sektörü güven endeksinde yüzde 3.9 olarak gerçekleşti. Hizmet sektöründe, haziran ayında 95.75 olan endeksi Temmuz'da 100.86'ya çıkarken, perakende ticaret sektöründe endeksin 103.56'ya ulaştığı görüldü. 

100 puan ve üstü ne anlama geliyor?
TÜİK tarafından belirlenen ölçümleme sistemine göre endeks 100'ün üzerinde olması halinde iyimserliği, altına düşmesi halinde ise kötümserliği gösteriyor.