İnşaat güven endeksi yükselişe geçti.

TÜİK tarafından açıklanan Sektörel Güven Endeksleri Haziran 2015 rakamlarına göre, inşaat sektörü güven endeksinde yüzde 1.6'lık bir artış yaşandı

İnşaat güven endeksi yükselişe geçti.

Türkiye İstatistik Kurumu Haziran 2015 dönemine ait "Sektörel Güven Endeks" rakamlarını açıkladı. Buna göre inşaat sektörü yüzde 1.6, perakende ticaret sektörü yüzde 0.6 artış gösterirken, hizmet sektörü güven endeksinde yüzde 1.4'lük düşüş kaydedildi. 

İnşaat sektörü güven endeksinde artış
TÜİK tarafından açıklanan mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi yüzde 1.6 lık artışla, 83.42 düzeyinden, 84.73'e ulaştı. Sektörel anlamda yaşanan artış alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzey oranının, mevsimsel normallerin üzerinde olduğunu gören ve bir sonraki üç aylık dönemde istihdam sayısında artış bekleyen girişimci sayısının artışından kaynaklandı. Sektörde, bir öncce aya kıyasla, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzey endeksi ise yüzde 3.4, toplam çalışan sayısı beklentisi endeksinde ise yüzde 0.4'lük bir artış kaydedildi.

Diğer sektörlerde durum
TÜİK'in diğer sektörlere ilişkin değerlendirmesinde ise hizmet sektörü güven endeksinde yüzde 1.4 düşüş, perakende sektöründe ise yüzde 0.6'lık bir artış yaşandı. Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektöründe güven endeksi Mayıs ayında 100.41'den, Haziran ayı içinde 99.04'e geriledi. Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi ise Haziran ayı için 104.12 değerine ulaştı.