İnşaat güven endeksindeki düşüş sürüyor

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre "inşaat sektörü güven endeksi" Şubat 2016 döneminde yüzde 1.3 düzeyinde düşüş kaydetti ve 82.82'ye geriledi

İnşaat güven endeksindeki düşüş sürüyor

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK),  Şubat 2016 dönemine ait "Sektörel Güven Endeksleri"ni açıkladı. TÜİK'in resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksinde 1.3 düzeyinde ani bir düşüş kaydedildi. Ocak 2016 döneminde 83.91 düzeyinde seyreden inşaat güven endeksinin Şubat ayında 82.82 düzeyine geriledi. 

İnşaat güven endeksi neden düştü?
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre güven endeksindeki düşüş "alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin" mevsim normallerinin üzerinde olduğunu düşüne girişimci sayısının azalmasından kaynaklandı. Diğer taraftan gelecek üç aylı periyotta da toplam çalışan sayısında artış bekleyen girişimci sayısında da artış kaydedildi. 

İnşaat sektörü güven endeksi en son hangi dönemde yükseldi? Öğrenmek için tıklayın...

İnşaat güven endeksindeki düşüş sürüyor
İnşaat Güven Endeksi'ndeki düşüş Ocak 2016 döneminde de yüzde 1.4 olarak gerçekleşmişti. Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi Aralık 2015 döneminde 85.11 düzeyindeydi. Böylece Aralık 2015'ten Şubat 2016 tarihine kadar yaşanan düşüş 2.29 düzeyinde gerçekleşmiş oldu. 

Diğer sektörlerde durum ne?
Şubat 2016 döneminde hizmet ve perakende sektörlerindeki güven endekslerinde de düşüş kaydedildi. TÜİK verilerine göre Ocak ayı içerisinde 92.53 düzeyinde bulunan mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü endeksi, Şubat'ta 89.24 seviyesine geriledi. Bu düşüş, son üç aylık dönemde iş durumunun iyileşme ve hizmetlere olan talebin artışı hususlarını değerlendiren ve gelecek üç aylık periyotta hizmetlere olan talebin artışını hedefleyen girişimci sayısındaki azalmadan kaynaklandı.

Perakende sektöründeki düşüş ise, Ocak'tan Şubat'a kadar yüzde 2.4 düzeyinde gerçekleşti. Şubat ayında 106.18'e gerileyen Perakende sektörü güven endeksindeki aşağı yönlü ivmeye ilişkin açıklamada bulunan TÜİK düşüşün nedenlerini şu şekilde açıkladı:  "Düşüş; son üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların” arttığını değerlendiren girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı"