İnşaat güven endeksinin kötümser çizgisi derinleşiyor

TÜİK değerlendirmelerine göre mevcut durum ve gelecek beklentilerinde kötümser düzeyde seyreden inşaat sektörünün güven endeksi, Ocak 2016 döneminde daha da düşüşünü sürdürdü. Endeks 83.91'e geriledi

İnşaat güven endeksinin kötümser çizgisi derinleşiyor

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan Ocak 2016 dönemine ait Sektörel Güven Endeksi, inşaat sektörünün kötümser düzeydeki konumunun derinleştiğini ortaya koydu. TÜİK verilerine göre mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörüne ait güven endeksinde yüzde 1.4'lük düşüş yaşandı. 

TÜİK: "İnşaat güven endeksi düşüşünü sürdürüyor"
0-200 değer aralığındaki ölçüm sistemi ile oluşturulan ve 100'den küçü olması halinde mevcut konum ve gelecek döneme ilişkin kötümserliği gösteren TÜİK Güven Endeksi'nin Ocak 2016 dönemine ait son verilerinde İnşaat sektörünün düşüşünü sürdürdüğü gözüktü. Buna göre Aralık 2015'te 85.11 düzeyinde seyreden sektör güven endeksi 83.91 değerine geriledi. TÜİK tarafından yapılan değerlendirmede, inşaat sektöründe aılanın siparişlerin mevcut düzey endeksi bir önceki aya kıyısla yüzde 9.9 oranında artarken, toplam çalışan sayısı beklentisi endeksinde de yüzde 8.4'lük bir artış yaşandı. 

Aralık 2015 dönemine ait sektörel güven endeksi bilgisi için tıklayın...

İyimser beklenti içinde olan yönetici sayısında azalma
TÜİK verilerine göre inşaat sektörü güven endeksinde yaşanan yüzde 1.4'lük düşüşün temel nedeni, gelecek üç aylık dönemde çalışan sayısı beklentisindeki düşüşten kaynaklandığı belirlendi.

Diğer sektörler de kritik düzeyde
TÜİK tarafından açıklanan Ocak 2016 verilerine göre iyimser düzeyde seyreden tek sektör yüzde 3.6'lık artışla 108.76 düzeyine sıçrayan perakende ticaret sektörü oldu. Aynı dönemde hizmet sektöründe yüzde 6.6'lık bir düşüş kaydedildi  ve 99.02'den 92.53 düzeyine düşüş gerçekleşti. Bu sektörde, bir önceki aya kıyasla iş durumu endeksinde yüzde 8.9, hizmete talep endeksinde yüzde 7.7 ve hizmete olan talep beklentisinde ise yüzde 3.7 düzeyinde düşüş gerçekleşti.