İnşaat maliyet hesaplama nedir, nasıl yapılır?

Binaların kaba ve ince olmak üzere iki maliyet tutarı vardır. Peki, inşaat maliyet hesaplama nedir, nasıl yapılır? İşte yanıtı...

İnşaat maliyet hesaplama nedir, nasıl yapılır?

Binalarda kaba inşaat ve ince iş olmak üzere iki tür maliyet tutarı vardır. İnşaat maliyet hesaplama yapılırken, bu bahsettiğimiz iki maliyet göz önünde bulundurulur.

İki kat ya da daha fazla kattan meydana gelen inşaatın maliyetinde metrekare birim fiyatı ortalama 400 liradan başlangıç gösteriyor. İnce işcilikler de eklendiğinde inşaat maliyeti 650 TL'ye kadar çıkabiliyor. 

İnşaat maliyet hesaplama yapılırken binanın düz dikdörtgen mi girintili duvarları var mı gibi sorular karşımıza çıkar. Aynı metrekare içinde daha çok duvar olması maliyetin artması anlamına gelir. 

Çok katlı binalarda inşaat metrekare birim maliyeti düşerken, tek katlı 100 metrekarelik bir dairenin inşaat maliyeti 60 liradan başlıyor. 

İnşaat maliyet hesaplama

 Kaba İnşaat : yüzde 40 (Demir, tuğla, beton kalıp)

 Elektrik Su Tesisatı : yüzde 10 (temiz ve pis su, elektrik)

 Isıtma tesisatı : yüzde 8

 Kapı tencere doğrama : yüzde 8

 Dış sıva ve demir işleri : yüzde 6

 Yer döşeme kaplaması : yüzde 6

 Çatı üretimi : yüzde 3

 Çevre düzenlemesi : yüzde 2 

İnşaat maliyet hesaplama 2016

Emlak vergisi kanunu genel tebliği kapsamındaki inşaat metrekare maliyetleri her yıl yeniden düzenleniyor. 2016 yılı inşaat metrekare maliyetleri ise 26 Ağustos 2015 tarihli Resmi Gazete’de duyuruldu. İnşaat maliyet hesaplama yaparken yapılacak konutun büyüklüğü ile her yıl yeniden belirlenen metrekare bazındaki inşaat maliyetini çarpmanız gerekiyor. 2016 yılında betonarme karkas için 1. sınıf inşaat maliyeti minimum 774, maksimum ise 851 lira olarak belirlendi.