İnşaat sektörü güven endeksi geriledi

İnşaat Sektörü Güven Endeksi, Temmuz ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 1.4 oranında düşüş gösterdi

İnşaat sektörü güven endeksi geriledi

İnşaat Sektörü Güven Endeksi Temmuz ayında düşüş yaşadı. Düşüş Temmuz ayında, bir önceki aya kıyasla yüzde 1.4 oranında düştü ve 85.5 değerine ulaştı.

İnşaat Sektörü Güven Endeksi'nde düşüş 

Türkiye İstatistik Kurumu, Temmuz 2017 dönemine ait Sektörel Güven Endeksi'ni bugün kamuoyu ile paylaştı. Açıklanan verilere göre Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi, bir önceki aya kıyasla yüzde 1.4 oranında düşüş kaydetti. Haziran ayında 86.7 olan değer, bu düşüşle birlikte Temmuz'da 85.5'e geriledi. 

Sektörel Güven Endeksi'ndeki düşüşün nedenleri

İnşaat sektöründe yaşanan düşüş ise alınan kayıptlı siparişlerin mevcut düzeyinin mevsim normallerinin üzerinde değerlendiren girişimci sayısının azalmasından kaynaklandı. Diğer taraftan gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısında artış bekleyen girişim yöneticisi sayısı da azaldı. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan değerlendirmede, inşaat sektöründe bir önceki aya kıyasla alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi yüzde 1.2  ve toplam çalışan sayısı endeksi  ise yüzde 1.5 oranında düşüş gösterdi. 

Diğer sektörlerde güven endeksi

Hizmet Sektörü: İnşaat sektöründeki gerilemeye karşın, hizmet sektörü ve perakende sektörü güven endekslerindeki artış dikkat çekti. Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi, Haziran ayında 98.8 olarak belirlenen kötümser seviyeden yüzde 5 oranında artış ile iyimser düzeye çıktı ve 103.7 puan değerine ulaştı. Hizmet sektöründeki güven artışı, son üç aylık dönemde iş durumunun işileştiği ve hizmetlere olan talebin artış gösterdiğini belirten girişim yöneticisi sayısının armasından kaynaklandı. Bu girişim yöneticileri gelecek üç aylık dönemde de hizmetlere olan talebin artacağı beklentisini dile getirdi. Sektörde bir önceki aya kıyasla hizmetlere olan talep endeksi yüzde 7.2, hizmetlere olan talep beklentisi endeksi yüzde 2.2 ve iş durumu endek i ise yüzde 6.3 oranında artış kaydetti. 

Perakende ticaret sektörü: Diğer taraftan mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektöründe de Haziran ayına kıyasla yüzde 6.6 oranında artış kaydedildi. Artışla birlikte endeks 107.3 değerine çıktı. Sektördeki yükseliş, son üç aylık dönem itibarıyla iş hacmi ve satışların arttığını değerlendiren girişim yöneticisi sayısının artışından kaynaklandı. Bu girişim yöneticileri gelecek üç aylık dönemde iş hacmi ve satışların artacağı beklentisindeki artışa işaret etti. Diğer taraftan mevcut mal stok seviyesinin mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise düştü. Perakende ticaret sektöründeki alt endekslerdeki artış ise bir önceki aya kıyasla şu şekilde gerçekleşti:

- İş hacmi-satışlar endeksi: Yüzde 14.6
- İş hacmi satışlar beklentisi endeksi: yüzde 6.2
- Mevcut Mal stok Seviyesi Endeksi: - yüzde 0.5

Sektörel Güven Parametresi

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından belirlenen ölçümlere göre Sektörel Güven Endeksleri 0-200 değer aralığındaki konumlanma ile belirleniyor. Endeksin 100'ün üzerinde yer alması, sektörün mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliğini gösterirken, 100 puanın altındaki düzey ise kötümserliği işaret ediyor.