İnşaat sektörü güven endeksi son üç ayın en düşük düzeyinde

İnşaat Sektörü Güven Endeksi, Eylül ayında son üç ayın en düşük seviyesine geriledi ve 83. 5 olarak ölçüldü.

İnşaat sektörü güven endeksi son üç ayın en düşük düzeyinde

İnşaat Sektörü Güven Endeksi, Eylül 2017'de son üç aylık periyodun en düşük seviyesine ulaştı. Mevsim Etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bu dönemde 83.5 olarak ölçüldü. 

İnşaat Sektörü Güven Endeksi'nde sürpriz düşüş

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından bugün yayımlanan Eylül 2017 dönemine ait Sektörel Güven Endeksleri verilerine göre İnşaat Sektörü Güven Endeksi 83.5 değerine geriledi. Endeksteki bu düşüş son 3 aylık dönem bazında en düşük noktayı temsil etti. Endeks Temmuz ayı içinde 85.5, Ağustos ayında ise 88.3 seviyesinde ölçülmüştü. 

Güven endeksindeki düşüşün nedenleri

TÜİK tarafından bugün yapılan değerlendirmeye göre İnşaat Sektörü Güven Endeksi'ndeki düşüşün nedeni olarak alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyini mevsim normallerinin üzerinde değerlendiren girişim yöneticisi sayısının düşüşü gösterildi. Aynı dönemde gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısında artış bekleyen girişim yöneticisi sayısında da düşüş kaydedildi. TÜİK tarafından yapılan değerlendirmede düşüşün nedenlerine ilişkin olarak: 'Bu azalış "alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyini” mevsim normalinin üzerinde değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “toplam çalışan sayısında” artış bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı." ifadelerine yer verildi. 

İki kritik endekste düşüş

Diğer taraftan Eylül ayı içinde inşaat sektörünü yakından ilgilendiren iki kritik endekste de düşüş kaydedildi. Buna göre sektörde bir önceki aya kıyasla alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinde yüzde 5, toplam çalışan sayısı beklentisi endeksinde ise yüzde 5.8 oranında düşüş kaydedildi. 

Sektörel Güven Endeksleri'nde gerileme

Eylül ayı içinde İnşaat Sektörü dışındaki sektörlerde de düşüş kaydedildi. Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi bir önceki aya kıyasla yüzde 2 oranında düşerek 103.3, perakende ticaret sektörü güven endeksi ise yüzde 2.3 oranında düşerek 105.9 seviyesine geriledi. 

Sektörel Güven Endeksleri Puanlama sistemi

0-200 puan aralığında değerlendirilen Sektörel Güven Endeksi sistemi, 100 puanın üzerindeki iş kollarında mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliği temsil ediyor. Puanın 100'den küçük olması halinde ise mevcut ve gelecek döneme ilişkin kötümserlik puanlanmış oluyor.