İnşaat sektörü güven endeksi yerinde sayıyor

İnşaat Sektörü Güven Endeksi, "kötümser" seviyesindeki yerini koruyor. Temmuz ayında 82.95 ve Ağustos ayında 79.4 düzeyinde bulunan endeks Eylül ayında da 81.99 olarak gerçekleşti

İnşaat sektörü güven endeksi yerinde sayıyor

İnşaat Sektörü Güven Endeksi Eylül ayında, bir önceki aya kıyasla yüzde 3.2'lik artış kaydetti. Ağustos'ta 79.43 düzeyindeki endeks böylece 81.99 düzeyine çıkmış oldu.

İnşaat Sektörü Güven Endeksi kötümser düzeydeki yerini koruyor
Türkiye İstatistik Kurumu-TÜİK tarafından açıklanan Eylül 2016 dönemine ait Sektörel Güven Endeksi'ne göre inşaat sektörü kötümser düzeydeki yerini korumaya devam etti. Endeks, son üç ayda sırasıyla 82.95, 79.43 ve 81.99 olarak gerçekleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından belirlenen ölçülere göre endeksin 100'den büyük olması mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliği, 100'den küçük olması ise kötümserliği belirliyor. 

Eylül ayında sınırlı artış
Diğer taraftan Eylül 2016'da İnşaat Sektörü Güven Endeksi'nde yüzde 3.2'lik bir artış kaydedildi. TÜİK tarafından yapılan açıklamaya göre, söz konusu artış alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyini” mevsim normalinin üzerinde değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “toplam çalışan sayısında” artış bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı.