İnşaat ustaları eğitim protokolü imzalandı

Sektörde geçici belge ile çalışmakta olan binlerce ustanın mesleki niteliklerinin artırılması amacıyla üç Bakanlık ortaklığında geliştirilen eğitim programı başladı

İnşaat ustaları eğitim protokolü imzalandı

İnşaat sektöründe çalışmakta olan binlarce ustanın mesleki niteliklerinin artırılması ve uluslararası geçerliliği olan "Mesleki Yeterlilik Belgesi"ni almasını sağlamak amacıyla geliştirilen usta eğitim programı başladı. Program, Çevre ve Şehircilik; Milli Eğitim ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlıklarının katılımıyla hazırlandı. 

Protokol bugün imzalandı
"Yapı Sektöründe Çalışan Meslek Erbaplarının Mesleki Niteliklerinin Geliştirilmesi İşbirliği Protokolü" ismini taşıyacak olan programın imzası bugün atıldı. İmza törenine Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu ve Milli Eğitim bakanı Yardımcısı Orhan Erdem katıldı. Program kapsamında 821 ilde düzenlenecek eğitimlerle yapı sektöründe çalışmakta olan ustaların mesleki niteliklerinin geliştirilmesi ve "Geçici Ustalık Yetki Belgesi" ile çalışan 380 binin üzerindeki ustanın yeni belgelerine kavuşturulması hedefleniyor. 

Hedef: Mesleki hizmet standartlarının gelişmiş ülkeler düzeyine çıkarılması
Yürütülen programın, ülkeye, inşaat sektörüne ve ustalara hayırlı olmasını dileyen Bakan Sarı, inşaat ustalarının aldıkları eğitimler işgücü piyasasına çıkmalarının öncelikli hedefleri olduğunu söyledi. Sarı, Türkiye'de mesleki hizmet standartlarının gelişmiş ülkeler seviyesine ve hatta üstüne çıkarılması yönünde çalışmalar gerçekleştirdiklerini de belirterek:

"“2010 yılında gerçekleştirdiğimiz düzenlemeler ile inşaat ustalarının kayıt altına alınması, eğitimleri ve belgeli usta çalıştırılması konusunda, ilk ciddi adımı atmış olduk. Bu kapsamda, şu anda, yaklaşık 384 bin kişinin verdiğimiz Geçici Ustalık Yetki Belgesi ile çalışmaktadır. Protokolün hayata geçmesiyle; Geçici Ustalık Belgesi’ne sahip yapı ustalarının eğitilmesini, yetkinliklerinin belgelendirilmesini, kayıt altına alınarak izlenmesini sağlayacağız” ifadelerini kullandı.