İnşaatçılara 'iç piyasa sıkıştı, dışa açılın' çağrısı

Yurtiçi inşaat faaliyetlerinin TOKİ ve Emlak Konut öncülüğünde gerçekletirilen gelir paylaşım modelleri çerçevesinde şekillendiğini söyleyen Torkam İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Dereli, sektördeki firmalara yurt dışına açılma çağrısında bulundu.

İnşaatçılara 'iç piyasa sıkıştı, dışa açılın' çağrısı

Torkam İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Dereli, Türkiye inşaat sektöründe faaliyetlerini sürdüren firmalara yurt dışına açılma çağrısında bulundu. Türkiye'de yürütülmekte olan faaliyetlerin Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ve Emlak Konut gibi kamu kurumları tarafından gerçekleştriline gelir paylaşım modelli projeler ekseninde şekillenmekte olduğunu söyleyen Dereli: "Böylece elbirliği ile ülkemizi inşaat sektöründe açık ara dünya liderliğine taşıyabiliriz” ifadelerini kullandı. =

Yurtdışı pazarların dev potansiyeli Türk şirketlerini bekliyor

Torkam İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Dereli, Çin ile birlikte dünyanın en büyük inşaat faaliyetlerinin yürütüldüğü Türkiye inşaat sektörünü yurt dışında büyük bir potansiyelin beklediğini söyledi. Yurtdışında geniş bir coğrafyada önemli konut açığının bulunduğunu ve ilk etapta 1 trilyon dolarlık bir pazara ulaşılabileceğini hatırlatan Dereli, Torkam İnşaat'ın da bu kapsamda Cezayir'de 250 milyon dolarlık büyüklüğe sahip 6 bin konut inşa ettiğini hatırlatarak: "Firma oarak 2023 yılına dek 15 milyar TL'lik iş hacmi hedefliyoruz." dedi. 

İnşaatçılara 'iç piyasa sıkıştı, dışa açılın' çağrısı

Amerika'dan Ortadoğu ve Afrika'ya konut açığı var

Mahmut Dereli, Afrika'dan ORtadoğu ve Güney Amerika'ya kadar uzanan geniş dünya coğrafyasında çok sayıda ülkede inşaat sektörü açısından önemli fırsatlar bulunduğunu ve özellikle ciddi bir konut açığının var olduğunu söyledi. Türkiye'nin inşaat üretiminde Çin ile birlikte dünyada lider konumda bulunduğunu ve Türk firmalarının kaliteye verdiği önemin hızlı, özenli ve pratik çalışma modeli ile birleşerek önemli bir fark oluşturduğunu dile getiren Dereli: "ürk inşaat şirketlerine dünyaya açılma çağrısında bulunuyoruz. Böylece elbirliği ile ülkemizi inşaat sektöründe açık ara dünya liderliğine taşıyabiliriz. Japonya’nın elektronikte, Almanya’nın sanayide, ABD’nin teknolojide gösterdiği başarıların bir benzerini inşaat sektöründe gösterebilecek güçteyiz..." dedi. 

Kentsel dönüşümde rant baskısı kırılmalı

Torkam İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Dereli, bugüne dek kentsel dönüşüm çalışmalarında yeterince ilerleme sağlanamadığını bunun başlıca sebebinin de sistemin tam olarak oturtulamaması olduğunu belirterek: "Bununla birlikte, Fikirtepe’de ilgili bakanlığın devreye girmesi gibi, büyük kamu oyuncularının aktif rol oynamaya başlaması, ilerleme sağlanmasına yardımcı oldu." dedi. Kentsel dönüşüm sürecinde vatandaşla yatırımcı ya da müteahhidin karşı karşıya gelmemesi gerektiğine dikkat çeken Dereli: "OKİ ve KİPTAŞ gibi kamu kurumlarının devreye girerek etki alanını genişletmeleri gerekiyor. Esenler’de, Zeytinburnu’nda olduğu gibi, dönüşüm toplu bir şekilde yapılırsa daha etkili olur. Kamu kurumlarının organize edici bir konuma gelmesi ile konunun rantsal dönüşüm ekseninden uzaklaşması ve gerçek amacına ulaşması sağlanabilir." ifadelerini kullandı. 

İnşaat sektörü 10 yıllık hedefi, 6 yılda yakaladı

Türkiye gayrimenkul sektöründeki deneyimin 25 yıla yaklaştığını ve bu zaman zarfı içinde 1 milyon metrekareyi aşan inşaat alanı üzerinde 10 binin üzerinde konut ve rezidansa ek olara AVM, otel ve çarşı inşa eden şirketlerin 2023 hedefine doğru emin adımlarla yürüdüğüne de dikkat çeken Dereli: "2020 yılına kadar 1 milyar dolar iş hacmi’ hedefini 2017 yılında gerçekleştirmeyi başardı. Hedeflerimizi belirlenen sürelerden daha kısa sürelerde gerçekleştirmemiz, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını kutlayacağımız 2023 yılı için, iş hacmi hedeflerimizi 15 milyar TL olarak revize etmemizi sağladı. Yurtiçi ve yurtdışında imza atacağımız çalışmalarla bu hedefi yakalayacağımıza inanıyoruz" ifadelerini kullandı.