İnsan odaklı şehirler kurulmalı

Esenler Belediyesi'nin düzenlediği konferansta konuşan Bakan Güllüce, ülkenin 'insan odaklı şehirlere' ihtiyacı olduğunu söyledi

İnsan odaklı şehirler kurulmalı

Esenler Belediyesi ile İslam Ülkeleri Akademisyen ve Yazarlar Birliği'nin (AY-BİR) ortaklaşa düzenlediği konferansta Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce 'Yeni Türkiye'nin Şehir Vizyonu'nu anlattı. Bakan Güllüce, "Bizim hızlı bir şekilde, ivedilikle insan odaklı güzel şehirler kurmamız lazım" dedi.

Yeni Türkiye Konferansları
İslam Ülkeleri Akademisyen ve Yazarlar Birliği'nin (AY-BİR) "Yeni Türkiye Konferansları" etkinliğinde konuşan Çevre ve Şehircilik bakanı Güllüce, vatan ve kutsal değerleri korumak için yüzyıllarca mücadele verildiğine dikkat çekerek, "Özellikle son yüzyılımız acılarla dolu. Bu nedenle bina yapmaya, şehir yapmaya fırsat bulamadık. Cumhuriyet'le beraber göç başladı. Ve göç öyle güç ki; bu gücün önünde duramadık. Şehirlerimiz büyük göç aldı. Bizim hızlı bir şekilde, ivedilikle insan odaklı güzel şehirler kurmamız lazım. Çirkin, sağlıksız yapılaşmanın ivedilikle değişmesi lazım. İnsanı esas alan bir bakış açısı ile bu konudaki eksiklerimizi en aza indirebiliriz" diye konuştu.

Ülkemizde bir kalite sorunu olduğuna işaret eden Çevre Ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, bu noktada her bir bireyin kendisini sorgulamasını ve inancımız gereği her şeyin güzel ve kaliteli yapılması gerektiğini ifade etti.

Hedef insan dostu şehirler
Kimlikli ve kişilikli şehirler oluşturmanın yolunun milli kimliğe ve köklerimize sahip çıkmaktan geçtiğinin altını çizen Bakan Güllüce, "Şehirleri yenilerken kültürümüzü yok etmemek gerekiyor. Bu noktada kültürümüzü korumalıyız. Binalar yükselirken milli değerlerimizi korumalı, (kendi adımıza ne yapmalıyım?) sorusuna yanıt aramalıyız. Yeni Türkiye'de, turizmden çevreye kadar her alanda, insan dostu şehirler inşa etmeyi hedefliyoruz. Birileri varsın sesini yükseltsin. Biz, sözümüzü yükseltelim " dedi.  

Her şehrin bir ruhu vardır
Esenler'de düzenledikleri konferanslarla farkındalık oluşturmanın gayreti içerisinde olduklarını ifade eden Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu ise, "İnsanlar iştigal ettiği alanlarda eğer farkındalık oluşturmak istiyorlarsa, entellektüel olarak bir noktaya odaklanmaları gerekiyor. Eğer biz zihnimizi bir noktaya odaklayamazsak, kendimizi bir rutinin içerisinde bulur ve artık şehri mekanik bir yapıdan ibaret görmeye başlarız. Oysa biz şehri hiçbir zaman için üzerinde yaşanılan bir mekan değil, şehrin içinde yaşanılan bir mekan olarak görüyoruz. Şehrin esrarının olduğunu ve şehre gönlümüzü verdiğimiz zaman şehrin bize esrarını açacağını bildiğimizden dolayı temel cümlemiz şudur; 'her şehrin bir ruhu vardır ve bu ruh zamanla değişime uğrayan bir şey değildir'. Zaman değişse de şehrin ruhu değişmez" şeklinde konuştu.