İpotekli satışlar bir yılda yüzde 30 oranında arttı

Nisan 2017 sonu itibarıyla ipotekli satışların toplam konut satışı içindeki payı yüzde 30 oranında yükseldi

İpotekli satışlar bir yılda yüzde 30 oranında arttı

Son bir yılda vatandaşların konut alımında banka kredilerine yönelik ilgisi belirgin bir biçimde yükseldi. EVA Gayrimenkul tarafından yürütülen araştırmaya göre 2017 Nisan ayı bazında konut satışları içindeki ipotekli satış payı yüzde 30.3 oranında artış gösterdi. Geçen yıl yüzde 31.5 oranında toplam satışlardan pay alan ipotekli satış kategorisi, bu yıl payını yüzde 38.3'e yükseltti. 

Birinci el satışlarda düşüş
EVA Gayrimenkul araştırmasından çıkan bir diğer önemli sonuç da birinci el konut satışındaki küçük çaplı düşüş oldu. 2017 Nisan ayı bazında birinci el satışların toplam içindeki payı yüzde 44.9 oldu. Bu oran geçen yılın aynı döneminde yüzde 45.6 seviyesindeydi.

İstanbul'daki artış sınırlı kaldı
Türkiye'nin en büyük üç kentindeki konut satış verilerinin de analiz edildiği EVA Gayrimenkul araştırmasında, İstanbul'daki satış rakamlarının sınırlı düzeyde kaldığı görüldü. Buna göre geçen yılın aynı dönemine kıyasla Ankara'daki artış yüzde 13.66, İzmir'deki artış ise yüzde 5.20 olurken, İstanbul'da yalnızca yüzde 1.20 oldu. 

Yabancıya konut satışının toplam içindeki payı düştü
Diğer taraftan yabancıya satılan konutun toplam konut satışı içindeki payı da düştü. Geçen yıl yüzde 1.52 olan yabancıya konut satışı payı, bu yıl yüzde 1.34'e geriledi.