İran entegrasyonundan "fırsat" çıkar mı?

BM'nin İran'a yönelik ambargosu iş ve inşaat dünyasının gündemine girdi. Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, İran ambargosunun kalkmasının Türkiye ekonomisi ve inşaat sektörü için önemli fırsatlar yaratacağını söyledi.

İran entegrasyonundan

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, İran entegrasyonunun Türkiye ekonomisi ve gayrimenkul sektörü için önemli fırsatlar yaratacağını söyledi. 

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, İran ambargosunun kalkmasının Türk inşaat sektöründe yabancı satışlara ekstra bir ivme kazandıracağını ve İranlı yapı sektöründeki markaların pazara giriş yapmasıyla inşaat maliyetlerinde bir düşüş yaşanacağını söyledi. İran üzerindeki ambargonun kalkmasına ilişkin anlaşmanın 90 gün sonra yürürlüğe gireceğine dikkat çeken Hamit Demir, konu hakkında şu değerlendirmelerde bulundu:

“İran üzerindeki ambargonun kalkmasının Türk inşaat sektörü üzerinde olumlu bir etkisi olacak. İran'ın dünyaya mal satmaya başlamasıyla inşaat maliyetlerinde düşüş meydana geleceğini düşünüyoruz. Yani yapı sektöründeki rekabet artacak ve ülke içinde fiyatlar daha rekabetçi bir ortamda belirlenecek. İnşaat sektöründe maliyetlere olumlu yansıyacak bu durum da sektörü ivmelendirecektir.”

“İranlı Yatırımcılara Odaklanalım”
Yeni dönem ile birlikte İranlı yatırımcıların bundan sonraki dönemde İran dışında yatırım yapmaya başlayacaklarına dikkat çeken Demir:

“Burada dikkat etmemiz gereken ön önemli konulardan biri de İranlı yatırımcıları konut almak için ülkemize çekebilecek hamleler yapmaktır. Bu noktada ülkemizde kurulacak yeni hükümetin karşımıza çıkan bu fırsatı iyi değerlendirip ülkemize İran pazarını açmasını bekliyoruz. Komşumuz olan ve yanı başımızda bulunan bu önemli fırsatı her anlamda iyi değerlendirip ekonomimize katkı sağlayacak şekilde geliştirmeliyiz. Çünkü sözünü ettiğimiz pastanın büyüklüğü 150 milyar dolar civarında…” dedi.

 

Firma Bilgisi: Demir Inşaat