İş kazalarında işveren sorumluluğu dönemi

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nda yapılan değişiklik, iş güvenliği hizmetini dışarıdan alma zorunluluğunu kaldırdı. Değişiklikle birlikte "iş güvenliği sertifikası" alma yolunu tercih eden işverenler de yaşanabilecek kazalarda hukuki sorumluluğu üzerine almış olacak

İş kazalarında işveren sorumluluğu dönemi

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nda yapılan değişiklik,dışarıdan iş güvenliği hizmeti alma  kriterinde esnemeye neden oldu. Daha önce 10 kişiden az çalışanı olan ve az tehlikeli olarak tanımlanan işletmeler, Temmuz 2016 tarihinden itibaren, bu hizmeti alma zorunluluğu altındaydı. 

Patronlar iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olabilecek ama...
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ise yasaya müdaha ederek işverenlere farklı bir seçenek sundu. Buna göre işverenler istedikleri takdirde, Anadolu Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri e-sertifika programına katılmak suretiyle bu istihdam yükünden ve hizmet alma zorunluluğundan kurtulabilecek. Ancak bu durumda işverenler oluşabilecek bir kaza sonrasında da hukuki sorumluluğu üzerine almış olacak

İş kazalarında işveren sorumluluğu dönemi

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Güvenbir OSB Genel Müdürü ve İşyeri Hekimi Dr. Ali Çolak, söz konusu işletmelerin iş sağlığı konusunda kamu sağlık hizmet sunucuları veya aile hekimlerinden de hizmet alabileceklerini söyledi. Çolak, iş sağlığı konusunda da işverenlerin sorumlu tutulamayacağını belirtti.

Hizmetler dışarıdan alınabilir
İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin bütününün ya da bir kısmının dışarıdan da hizmet olarak alınabileceğini belirten Ali Çolak:

"İşyeri sahipleri belirlenen harç miktarını yatırıp bu Anadolu Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri e-Sertifika Programına kayıt yaptıracaklar. Eğitimlerini tamamlayan firma sahipleri daha sonra sınavı geçerek kendi işyerlerinde kullanılmak üzere İş Sağlığı ve Güvenliği sertifikasına sahip olacak fakat bu durum onları iş sağlığı ve güvenliği uzmanı yapmayacak..." dedi.