İshak Paşa Sarayı'nda restorasyon tartışması

Türkiye Ağrı'daki tarihi İshak Paşa Sarayı'na inşa edilen 'cam çatı' restorasyonunu tartışıyor

İshak Paşa Sarayı'nda restorasyon tartışması

Ağrı ili sınırları içinde yer alan tarihi İshak Paşa Sarayı restorasyonu, son günlerde sosyal medyanın en çok konuşulan konularından biri oldu. Tarihi sarayın üst kısmının şeffaf bir çatı ile kaplanmış olması 'vatandaşlardan' büyük tepki alırken, yetkililer, düzenlemenin 'sarayın' iç dokusunun korunmasını hedeflediğini açıkladı.

İshak Paşa Sarayı

Saray içindeki eserleri korumak
Açıklamalarında, sarayın don ve güneş ışınlarına karşı koruma işlevi görece 'cam çatıyı' savunan yetkililerden Van Rölöve ve Anıtlar Kurulu Müdür Vekili Taner Öter, bu restorasyonun Erzurum Anıtlar Müdürlüğü tarafından tamamlandığını ve Van müdürlüğü kurulunca çalışmalarla kendilerinin ilgilendiğini söyledi. Hürriyet'ten Can Mumay'ın haberine göre Anıtlar Kurulu Müdür Vekili Taner Öter şu açıklamalarda bulundu: 

Olumsuz hava koşullarına karşı
'Yapılan tavan saray içindeki eserleri korumak için güneş ışığını kıracak bir yapı. Olumsuz hava koşullarının saray yapısını kötü engellemesinin önüne geçiyor" diye konuştu. Alınan bilgilere göre ısı yalıtımlı cam olarak tasarlanan cam tavan sarayın içinin buz tutmasını da engelleyecek. Sarayın içinde cam tavana rağmen oluşan buzlar da eriyerek sarayın dışına çıkacak'