İşsizlik rakamları çift hanelere doğru

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan Temmuz 2015 dönemine ait İşgücü İstatistikleri, geçen yılın aynı dönemine kıyasla işsiz sayısındaki artışın sürdüğünü gösterdi. İşsizlik yüzde 9.8 olarak gerçekleşirken istihdamda inşaat sektörünün payı yüzde 7.4 olarak gerçekleşti

İşsizlik rakamları çift hanelere doğru

Türkiye ekonomisi, döviz hareketlilikleri, arka arkaya gelen seçim uygulamaları ve hükümetsiz geçen ara dönemle birlikte sancılı bir dönem yaşamaya başladı. Hemen hemen her sektörde "kriz" belirtileri hissedilirken, Türkiye İstatistik Kurumu da işsizlik oranının yükseldiğini ortaya koydu. Haziran 2015 dönemine ait verilerde yüzde 9.6 olarak gerçekleşen işsizlik Temmuz 2015'te çift hanelere bir adım daha yaklaşarak, yüzde 9.8 oldu.

İşsizlik artıyor
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan Temmuz 2015 dönemine ait İşgücü İstatistikleri, işsizlik oranlarındaki yükselmeye dikkat çekti. Geçen senenin aynı dönemine göre işsizlik oranlarında bir artış gözükmedi. Ancak işsiz sayısı 103 bin kişi artarak 2 milyon 970 bine yükseldi. Bu karşın bir önceki aya göre yüzde 0.2'lik artış, işsizlik oranlarının çifte haneli rakamlara bir adım daha yaklaşıldığını gösterdi.

İşsizlik rakamları çift hanelere doğru

İnşaat sektörünün payı küçük de olsa artış gösterdi
Temmuz 2015 döneminde istihdam edilen kişi sayısı, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla 932 bin kişi daha arttı ve 27 milyon 342'ye yükseldi. Bu dönemde en yüksek istihdam hizmet sektöründe, yüzde 5.1 ile gerçekleşti. İnşaat sektörünün payı ise yüzde 0.1 oranında artışla 7.4 düzeyine yükselirken, tarım sektörünün istihdamdaki payı yüzde 22, sanayi sektörünün payı ise yüzde 19.5 oldu. 

Mevsim etkilerinden arındırılmış istihdam rakamları
TÜİK verilerine göre, mevsim etkilerinden arındırılmış istihdam sayısında da bir önceki döneme kıyasla 60 bin kişilik artış yaşandı. İstihdam oranı ise değişim göstermedi ve yüzde 46.1 oldu. 

Kayıt dışı çalışmada düşüş
TÜİK'i açıkladığı verilerin en ilgi çekici boyutu ise kayıt dışı çalışmalardaki artış oldu. Bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 1.4 oranında düşüş yaşandı ve yüzde 35 olarak gerçekleşti.