İşsizlik rakamları yükseliyor

TÜİK tarafından açıklanan Haziran 2015 dönemi ait İşgücü istatistikleri, geçen yılın aynı dönemine kıyasla işsiz sayısının 226 bin kişi arttığını ortaya koydu. Toplam işsiz sayısı İnşaat sektörünün toplam istihdamdaki payı yüzde 0.1 oranında düşüş gösterdi

İşsizlik rakamları yükseliyor

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Haziran 2015 dönemine ait İşgücü İstatistikleri, işsizlik oranını yüzde 0.5 puanlık artışla 9.6 olarak açıkladı. Türkiye genelindeki 15 ve daha yukarı yaşlardaki kişileri kapsayan araştırma, geçen senenin aynı dönemine kıyasla işsiz sayısının 226 bin kişi arttığını ve toplam işsiz sayısının 2 milyon 880 bin kişi olduğunu belirledi. 

İnşaat sektörünün payı düştü
Geçen yılın aynı dönemine kıyasla istihdam oranında yüzde 0.4'lük bir artış yaşandığını da ortaya koya TÜİK, toplam istihdam içinde inşaat sektörünün payının yüzde 7.3 olduğunu belirledi. TÜİK'e göre inşaat sektörünün payı yüzde 0.1 oranında düşüş gösterdi. 

İşsizlik rakamları yükseliyor

Diğer sektörlerin payı
Toplam istihdam içinde en yüksek payı yüzde 51 ile hizmet sektörü aldı. Tarım sektörünün oranı yüzde 22'de kalırken, yüzde 19.7'lik kısım ise sanayi sektöründe yer aldı. Geçen senenin aynı dönemine kıyasla artış gösteren tek birim, yüzde 0.8 ile hizmet sektörü alırken, tarim sektöründe yüzde 03, sanayi sektöründe ise yüzde 0.4'lük düşüş kaydedildi.

İşgücüne katılma oranı yükseldi
2015 yılı Haziran döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla işgücüne katılma oranında yüzde 0.8'lik bir yükselme kaydedildi. TÜİK verilerine göre kayıt dışı çalışan oranı ise yüzde 34.6 olarak gerçekleşirken, mevsim etkilerinden arındırılmış işsiz sayısında geçen seneye kıyasla 83 bin kişilik artış gerçekleşti. İşsizlik oranındaki artış ise yüzde 10.4 olarak gerçekleşti.