İşsizlik rakamlarında istikrar sürüyor

Türkiye İstatistik Kurumu, Mart 2016 döneminde işsizlik oranını yüzde 10.1 olarak açıkladı

İşsizlik rakamlarında istikrar sürüyor

Türkiye ekonomisinin en önemli göstergelerinden biri olarak yorumlanan işsizlik verileri, kritik yüzde 10 barajının altına yine düşmedi. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan Mart 2016 dönemine ait verilere göre, işsizlik oranı yüzde 10.1 olarak gerçekleşti. Geçen yılın aynı dönemine kıyas 46 bin kişi azalan işsiz sayısı, 3 milyon 23 bin kişi düzeyinde tutundu.

İnşaat sektörünün payında artış
İstihdam edilen kişi sayısında ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla 1 milyon 40 bin kişilik artış yaşandı. İstihdam edilen toplam kişi sayısı 26 milyon 993 bin kişiye çıkarken, istihdam oranındaki artış yüzde 1.1 olarak kayıtlara geçti.

Toplam istihdamda sektörlerin payında ise, tarım ve sanayi sektörü dışında artış yaşandı. Toplam istihdamda sektörlerin payı şu şekilde gerçekleşti:

- Hizmet sektörü: Yüzde 54.4-(Geçen yılın aynı dönemine kıyasla 1.8 puan artış
- Sanayi sektörü: Yüzde 19.6-(Geçen yılın aynı dönemine kıyasla 0.9 puan düşüş)
- Tarım Sektörü: Yüzde 18.9-(Geçen yılın aynı dönemine kıyasla 1.1 düşüş) 
- İnşaat sektörü: Yüzde 7.1-(Geçen yılın aynı dönemine kıyasla 0.2 puan artış)

Kayıt dışı çalışan oranı
Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre kayıt dışı çalışanların oranı ise yüzde 32.9 olarak gerçekleşti. Bu rakam geçen yılın aynı dönemine kıyasla 0.2 puanlık bir artışa denk düşerken, mevsim etkilerinden arıdırılmış istihdam da artış kaydedildi. Bu kategorideki artış 180 bin kişi düzeyinde oldu ve 0.3 puanlık bir yükselme kaydedildi