İşsizlik yeniden çift haneli rakamlarda

Mayıs 2016'da yüzde 9.4 olarak ölçülen işsizlik oranı, Haziran ayında yeniden yüzde 10'un üzerine çıktı. İnşaat sektörünün istihdamdaki payı yüzde 7.5 olarak ölçüldü

İşsizlik yeniden çift haneli rakamlarda

Mayıs ayında, uzunca bir aradan sonra yüzde 10 barajının altına gerileyen işsizlik, Haziran'da yeniden çift haneli rakamlara çıktı. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan Haziran 2016 dönemine ait İşgücü İstatistikleri'ne göre bu dönemde işsizlik yüzde 10.2 düzeyinde gerçekleşti.

Mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik yüzde 10.9
Söz konusu rakam, mevsim etkilerinden arındırılmış istihdam rakamlarında daha da yüksek bir düzeye işaret etti. Buna göre, mevsim edkilerinden arındırılmış istihdam bir önceki döneme kıyasla 222 bin kişi düştü ve 27.1 milyon kişiye düştü. Diğer taraftan aynı kategoride işsiz sayısı 166 bin kişilik artışla 3.3 milyon düzeyine ulaştı. Mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranı yüzde 10.9 olarak gerçekleşti. 

İşsiz sayısı: 3 milyon 127 bin
Geçen yılın aynı dönemine kıyasla işsiz sayısının 247 bin kişi oranında yükseldiğine dikkat çeken TÜİK verilerine göre toplam rakam 3 milyon 127 bin kişi düzeyine ulaştı. 

İnşaat sektörünün payı: Yüzde 7.5
Sektörlerin isdihdama katkısı açısından ise ilk sırada yüzde 53.1 ile hizmetler sektörü yer aldı. Toplam istihdamın yüzde 20.2'si tarım, yüzde 19.3'ü ise sanayi sektöründe yer alırken, inşaat sektörünün payı ise yüzde 7.5 düzeyinde gerçekleşti. İnşaat sektörü, hizmet sektörü ile birlikte geçen yılın aynı dönemine kıyasla istihdamdaki payını yükselten iki sektörden biri oldu. İnşaat sektöründeki istihdam artışı yüzde 0.2 olarak gerçekleşti.