İstanbul'a 6 asma köprü daha

Kanal İstanbul Projesi kapsamında İstanbul'a, maliyeti 5 milyar TL 'yi bulacak altı köprü daha yapılacağı açıklandı

İstanbul'a 6 asma köprü daha

Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan, Kanal İstanbul Projesi  üzerine inşa edilecek olan köprüler hakkında bilgi aktardı. Turhan, kanal üzerine yapılacak köprülerin, daha önceki üç büyük köprü standartlarında olacağını belirterek: '6 ayrı köprü yapılacak. Bu köprülerin yatırım tutarı 5 milyar TL olacak.' dedi.

Mevcut yollar, kanal üzerinden devam edecek
İstanbul'da var olanyolların her birinin yeni roje üzerinden devam edeceğini vurgulayan Turhan, karayollarının devamı olarak yapılacak 4 adet köprünün yanında, D100, TEM, TEM'in yan yolları ve D 20 karayollarının uzantısı olarak da 2 köprü inşa edileceğini söyledi.

Asma değil, eğik kablolu köprü
Habertürk Gazetesi'nde yayınlanan habere göre, uluslararası deniz trafiğine de uygun olarak gerçekleşecek projenin üzerinde yer alan köprülerin 65 metre yükseklikte bulunacağının altını çizen Turhan

'Maliyet tamamen milli bütçeden karşılanacak. Tasarım cable stayed denen eğik gergin kablolu tekniğiyle yapılacak. Asma köprü değil, eğik kablolu köprü olacak. Bu daha düşük bir maliyet, asma köprüde ana kablo ve askı halakları maliyeti yükselten bir etkendir.' dedi. 

İhaleye çıkılacak
Turhan yakın bir zamanda konuyla ilgili olarak ihaleye çıkılacağını da belirterek: 'Her bir köprünün ihalesinin ayrı ayrı planlandığını söyleyen Cahit Turhan, "Böyle büyük bir işi tek firmanın üstlenmesi zor. Köprü üzerinden geçiş ücreti almayacağız. Mevcut yolların devamı gibi olacak. Şu anda kanalın şehir planlarına işlenmesini bekliyoruz. İhale etme yetkisini aldık ama yer teslimi için plana ihtiyacımız var. Planlar onaylanır onaylanmaz ihaleye çıkacak durumdayız. Hemen köprülerin yapılması lazım ki kanalın inşaatı gecikmesin' dedi.