İstanbul Ankara hızlı tren açılışı Pendik'te yapılacak

İstanbul Ankara hızlı tren projesinin açılışı 5 Temmuz 2014’te İstanbul Pendik’te gerçekleştirilecek. Peki İstanbul Ankara hızlı tren bilet fiyatları ne kadar olacak?

İstanbul Ankara hızlı tren açılışı Pendik'te yapılacak

30 Haziran 2014 / Emlakwebtv
İstanbul Ankara yüksek hızlı tren hattında mutlu son yaklaştı. Yapım çalışmalarının tamamlandığı proje 5 Temmuz 2014 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla Pendik’te açılarak, seferlere başlayacak.

İki şehir arasını 3 saatte katedebilecek projenin ilk açılış tarihi olarak 29 Ekim 2013 gösterilmişti. Ancak bu tarih sırasıyla Mayıs 2014 ve Haziran 2014’e ertelenmişti. Nihayet Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasıyla netlik kazanan İstanbul Ankara hızlı tren hattı açılışı 5 Temmuz’da düzenlenecek törenle gerçekleştirilecek.

Polatlı, Eskişehir, Bozüyük, Bilecik, Pamukova, Sapanca, İzmit, Gebze ve Pendik olmak üzere 9 istasyondan oluşacak Ankara İstanbul hızlı tren projesi toplamda 533 kilometre uzunluğunda. Hattın 254 kilometrelik Ankara Eskişehir kısmı 2009 yılında hizmete alınmıştı. Saatteki hızı 250 kilometre olacak İstanbul Ankara hızlı tren hattının 2015 yılında ise Marmaray’a entegre edilmesi bekleniyor. Bu sayede Halkalı’ya kadar gidecek hatta bilet fiyatları ise netlik kazandı.

İstanbul Ankara hızlı tren bilet fiyatları
Ankara’dan binen bir yolcunun 3 saatte İstanbul’a gelebileceği projede bilet fiyatları 70-80 TL civarında olacak. Ancak bu rakamın belirlenen gün ve saatlerde daha düşük tutulması planlanıyor.

 

Firma Bilgisi: Te Yapı