İstanbul Avrupa’daki ilk 10 şehir arasında yer alıyor

Gayrimenkulde Gelişen Trendler 2014 raporuna göre İstanbul Avrupa'daki ilk 10 şehir arasında bulunuyor

İstanbul Avrupa’daki ilk 10 şehir arasında yer alıyor

13 Şubat 2014 / Emlakwebtv
PwC ve Urban Land Institute (ULI) işbirliği ile gerçekleştirilen ve gayrimenkul sektöründeki son gelişmeleri içeren Gayrimenkulde Gelişen Trendler 2014 (Emerging Trends in Real Estate 2014) raporu açıklandı. İstanbul ise gayrimenkul gelişme beklentilerinde Avrupa’daki ilk 10 şehirden biri oldu.

Rapor sonuçlarını değerlendiren Pwc Türkiye’den Ersun Bayraktaroğlu, şöyle konuştu: “2014 raporuna göre Avrupa yatırımcısı iyimser. Kreditörler de para vermeye hazırlar. Ciddi bir varlık savaşı olacağı düşünülüyor. Riski az olan birincil gayrimenkulleri arıyorlar o nedenle ciddi bir savaş olur. Her şey yeşil olacak. Sürdürülebilirlik insanların kurumların kendi istekleri ile karar verdikleri bir alan olacak.”

Extanse İstanbul’dan Özlem Gökçe ise “Türkiye gayrimenkul sektörünü neler bekliyor. Avrupa kredilendirmedeki rahatlama Avrupa piyasasında ciddi bir iyimserlik havası getiriyor. Rusya ve Türkiye bu durumdan ayrışmış. İçeride her şey yolunda normal düzeyde gitseydi bile gelişmiş Avrupa ülkelerinden ayrışacağımız bir yıl olacaktı. Kırılganlıkların gündeme getirildiği bir yıl oldu. Gayrimenkulde dalgalanmaların ardından fırsatlar getirir tecrübesine sahibiz. Orta vadede farklı fırsatlar getirebileceği farklı imkanlar oluşabileceğini söyleyebiliriz” dedi.